Górne

Jak nie stracić na sile na siłowni

Trening siłowy najbardziej uniwersalny

Trening siłowy jest najpopularniejszym treningiem wśród sportowców. Do siłowni chodzą lekkoatleci, piłkarze, rugbiści, siatkarze, narciarze, bokserzy, zapaśnicy, judocy, pływacy, armwrestlerzy, strongmani, sztangiści, trójboiści, kulturyści, itp, prawie wszyscy sportowcy. Każdy z nich ma jednak inne cele treningowe, które realizuje treningiem ze sztangą. Jedni potrzebują rozwinąć siłę eksplozywną, używając jej w krótkim czasie (do kilku sekund), inni potrzebują dużej mocy na kilkadziesiąt sekund a jeszcze inni – wiele minut. A to już mówi o tym, że trening może rozwijać siłę statyczną, siłę dynamiczną, wytrzymałość siłową, masę mięśniową, itp. Ktoś kto tego nie wie może się dziwić, że mimo treningu nastąpił u niego spadek siły mięśniowej.

Być świadomym celu i środków do jego realizacji

Kiedy ktoś zaczyna trenować na siłowni, a wcześniej nie był specjalnie aktywny fizycznie, to na początku poprawia wiele parametrów sprawnościowych:

  • siłę maksymalną,
  • szybkość
  • wytrzymałość,
  • ogólną wydolność
  • ogólną sprawność

Kiedy trening nie jest specjalistyczny, czyli ukierunkowany na rozwój jednej zdolności motorycznej, to taki ogólny rozwój następuje do pewnego poziomu, zwykle nieco powyżej średniej. Kiedy ktoś ma ambicje być dobrym zawodnikiem w wybranej dyscyplinie, to już musi zastosować odpowiednie metody i plany treningowe.

Trenując sztangą możesz stracić na sile

Dotyczy to już choć trochę zaawansowanych trenujących. Pracujący nad sylwetką powinni wiedzieć, że inaczej na wygląd ale i na parametry siłowe, wytrzymałościowe czy masę mięśni wpływa różny trening. Najłatwiejsze do zauważenia dla młodego adepta kulturystyki jest to ile jest w stanie podnieść w ulubionym ćwiczeniu. Nie powinien się dziwić, że kiedy wykona cykl treningowy, w którym posłuży się takimi obciążeniami, że w seriach będzie wykonywał dużo powtórzeń (powyżej 12), wykona dużą ilość serii, że po takim cyklu nie będzie w stanie podnieść tak ciężkiej sztangi w jednym powtórzeniu, jak przed rozpoczęciem tego cyklu. Po prostu wykonał cykl o charakterze wytrzymałościowym. Być może nawet poprawi wielkość swoich mięśni ale siłę maksymalną nie. Podkreślam, że dotyczy to osób zaawansowanych w treningu.

Posłuchaj co wpływa na spadek siły mięśniowej u trenujących na siłowni

Trening to nie wszystko

programy-230-230Zobacz nasze Programy treningowe dla zaawansowanych. Znajdziesz w nich plany ukierunkowane na rozwój masy mięśniowej, siły, czy rzeźby

 ,

Jedna odpowiedź do Jak nie stracić na sile na siłowni

  1. slaby 21 marca 2015 w 10:48 #

    Ja zawsze mam problem jak polaczyc trening na sile z wytrzymaloscia ogolna,co podgonie jedno to drugie spada,niestety taka jest fizjologia wysilku ale moze jest jakis swiety gral?Czy tylko zostaje waska specjalizacja?Trening ciezkoatletyczny i brak sily po minucie walenia w worek czy tez moze bodybuding dynamiczne albo typowa obwodowka i 130 sklada w przysiadzie ale biegamy w miare dobrym czasie pare kilometow i nie sapiemy jak parowoz po wniesienu lodowki na drugie pietro.Zapraszam do dyskusji

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl