Górne

Warzywa w diecie kulturysty

Kiedy znajdzie się w internecie rozpiski diety do oceny, to zazwyczaj warzywa są w nich pomijane. Czy to mądry pomysł i czy rzeczywiście wystarczą tylko produkty tzw. budulcowe? W tym artykule odpowiemy sobie na to pytanie: Czy warzywa są potrzebne w diecie kulturysty i jak je spożywać.

Pamiętaj o tych zaletach

PosiłekO zaletach warzyw napisano już dużo. Dzisiaj mówi i pisze się wiele o tym, że straciły one dużo na wartości na przestrzeni ostatnich 30 lat. Ale czy to może oznaczać, że nie warto już ich spożywać? Spróbuję zmierzyć się tym tematem. W tym artykule będzie nas interesować głównie wartość warzyw w diecie kulturysty. Warzywa dostarczają:

  • witaminy (wsparcie odporności, metabolizmu, regulacja pracy układów: trawienia, nerwowego, wydzielania, krążenia)
  • minerały (są budulcem  kości i zębów, ale także regulatorem gospodarki kwasowo-zasadowej i hormonalnej)
  • antyoksydanty (przeciwdziałają nowotworom i stanom zapalnym)
  • wodę (ogórek, pomidor, papryka, brokuł – ponad 90%)
  • błonnik (pomaga w stabilizacji glukozy we krwi a zatem pracy trzustki, w usuwaniu ciężkich metali i toksyn)

Jak dobierać

Natura podpowiada nam w prosty sposób. Zrównoważony wybór różnych kolorów jest zgodne z zasadą rozmaitości. Trzeba jednak pamiętać, że tak będzie dobrze przy idealnym zdrowiu. A jak będzie gdy coś niedomaga? Wtedy warto posiadać wiedzę o tym co dostarczają poszczególne warzywa i jak pomagają przy różnych dolegliwościach.

  • czerwone i żółte – zawierają karotenoidy, luteinę, zapobiegają nowotworom.
  • zielone – bogate w chlorofil,witaminy C, K, kwas foliowy. Stosuje się je w dietach oczyszczających i odchudzających, a spożywanie codzienne chroni przed problemami jelitowymi. Wspomagają pracę wątroby
  • fioletowe – zawierają antyoksydanty, (burak, czerwone kapusta i cebula)

Osoby w wieku podeszłym a warzywa

Im więcej człowiek ma lat, tym więcej ma różnych braków w postaci minerałów czy witamin. Często zdarza się tak, że pojedynczy pierwiastek będący w dużym deficycie, zapoczątkuje reakcje prowadzące do ciężkich chorób. Informacja ta ma też dobrą stronę – uzupełnienie czasami jednego pierwiastka może zapoczątkować powrót do zdrowia. Może dlatego w necie można znaleźć tak dużo informacji o rzekomym cudownym działaniu jakiegoś pierwiastka. Takie informacje można znaleźć na temat dobroczynnego działania mega dawek witaminy C, witamin z grupy B, D, srebra, złota, krzemu, boru, jodu i wielu innych. I nie ma się co dziwić. Problem jest w tym by trafić, której to cząsteczka brakuje w chorym organizmie.

Dużo warzyw w wieku dojrzałym ma takie zalety, że dostarczają one szeroką gamę witamin i minerałów. Dotyczy to zwłaszcza tych pozyskanych z upraw ekologicznych, bo te przemysłowe są uprawiane na ubogich nawozach pochodzenia przemysłowego.

Warzywa szczególnie polecane w diecie kulturysty

Dla kulturystów amatorów warzywa są bardzo ważne, zwłaszcza w czasie pracy nad definicją mięśni. Wpływają one na metaboliczną sprawność organizmu.

Podczas redukcji pomogą zapomnieć o głodzie związanym z ograniczeniem kalorii dlatego, że wypełnią żołądek a ich niska kaloryczność niewiele podniesie ilości przyjętych kalorii. A ich znaczący wpływ na sprawność metaboliczną przyspieszy proces dochodzenia do wymarzonej formy.

Natomiast podczas budowania masy mięśniowej można zjadać nieco mniejsze porcje, gdyż duża zawartość błonnika, nie sprzyja budowaniu masy mięśniowej. Pierwszy powód to to, że wydala testosteron z jelit tym samym obniżając jego poziom w organizmie. Drugi to przeciążanie przewodu pokarmowego, gdyż razem z dużymi ilościami ryżu, kasz czy pieczywa stanowią spore “dociążenie układu trawiennego”.

Surowe czy gotowane

Należy w tym miejscu wyjaśnić sobie pod jaką postacią warzywa są najlepsze. To zależy które warzywa. Brokuły, kalafior, marchewkę, seler, korzeń pietruszki  najlepiej spożywać po gotowaniu na parze w sposób al dente, czyli możliwie krótko. Wtedy tracą najmniej witamin z grupy B i C. Gotując zmienia się strukturę błonnika i neutralizuje jego działanie anty-odżywcze. Tak, błonnik surowy zaburza wchłanianie witamin i minerałów. Błonnik w ilości około 30 gramów dziennie, w warunkach takich, gdy przyjmuje się dostatecznie dużo wody (co najmniej 300ml/10kg wagi), działa korzystnie dla perystaltyki jelit. W większych ilościach lub przy zbyt małej ilości wody, może działać zapierająco, powodując zatwardzenia i trudności trawienne.

Osoby z chorobą wrzodową żołądka lub jelit lub innymi dolegliwościami układu trawienia powinny być ostrożne przy spożywaniu produktów z dużą ilością błonnika. Wiem, że niektórzy guru propagują spożywanie otrąb, ale uważam to za niepotrzebne obciążanie układu trawienia i dodatkowo narażanie się na wypłukiwanie z organizmu substancji odżywczych. Może to nawet prowadzić do różnych braków, m.in. do anemii.

Paprykę, pomidory i kiszonki najlepiej spożywać na surowo.

Dbaj o homeostazę

Nigdy nie powinno się z warzyw rezygnować, a takie warzywa jak brokuły, pomidory, ogórki, kapusta kiszona, papryka powinny znaleźć się codziennie w menu pakera. Główne powody tego zalecenia, to alkalizujące i antyoksydacyjne (likwidujące wolne rodniki) działanie warzyw. Silny i sprawny organizm to ten zachowujący homeostazę. I twoim zadaniem jest zadbać by sprawnie działał nie tylko podczas treningu, ale także poza nim. W końcu mięśnie rosną między treningami. Pamiętaj, że sposób życia kulturysty (dieta bogata w produkty zakwaszające i trening wyzwalający wolne rodniki) prowadzi do większych wyzwań dla zachowania równowagi kwasowo-zasadowej i walki ze stanami zapalnymi.

Nadmienię na koniec, że każdy trenujący powinien pamiętać o tym, że dzisiaj korzystając tylko z warzyw i owoców nie uzupełni w sposób wystarczający braków witamin i minerałów. Powinien systematycznie spożywać jakiś dobry preparat zawierający kompleks witamin i minerałów. Polecamy te z natury:

  • Baner suplementu ColVitaColvitę – opartą na algach (bogactwo oceanów) i kolagenie rybim (pozyskany w unikalny sposób pozwalający zachować bioaktywność)
  • Mumio – złoto gór
  • Produkty pszczele, a zwłaszcza pierzgę

I uwaga na naciągaczy. Jeśli poważnie traktujesz swoje zdrowie, to szukaj wiarygodnych dostawców.

Uporządkowane informacje o odżywianiu podczas budowania masy mięśniowej
kurs Jak skutecznie budować masę mięśniową

  • szczegółowo o posiłkach przed-treningowych i po-treningowych
  • posiłki w zależności od pory treningu
  • różnice przy różnych typach budowy ciała

Znajdziesz w naszym kursie wideo

“Jak skutecznie budować masę mięśniową”

Baner kursu Dieta zgodna z grupą krwiDopasowanie swojego menu do własnej natury tłumaczymy w kursie “Dieta zgodna z grupą krwi”.

Podajemy jakie posiłki będą sprzyjać budowaniu formy a z czego powinieneś zrezygnować.

 

 

 
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl