Górne

Podstawy treningu armwrestlera (1)

Jak wzmocnić siłę przedramion by zwyciężać na rękę

Andrzej Głąbała – 6 krotny mistrz Polski w armwrestlingu wyjaśnia podstawy treningu w swojej dyscyplinie.

Siłacze na rękę wykonują stosunkowo krótkie, małoobszerne ruchy. Robią jednak bardzo wszechstronny trening mięśni przedramion i dłoni o dużej objętości. Głównym celem tego treningu jest wyrobienie siły ale także ważna jest wytrzymałość siłowa.

Często na turnieju zdarza się, że zawodnik jest wołany tuż po skończeniu pojedynku na jednym stole do drugiego w celu odbycia kolejnego starcia. I musi się liczyć z tym, że nie odpocznie po poprzednim a więc jego mięśnie muszą cechować się i siłą i wytrzymałością. Dlatego trening armwrestlera obejmuje ćwiczenia o ilości ruchów 10 – 15 oraz 20 – 30 w serii.

Efekt jest taki, że przedramiona armwrestlerów są bardzo potężne. Andrzeja mają 41 cm obwodu. W czasie takiego treningu obwodu nabierają także nadgarstki.

 

Zobacz część drugą

Treść filmu:

Andrzej Głąbała prezentuje:

W treningu armwrestlera czyli siłacza na rękę najważniesze jest wzmacnianie palców, nadgarstków i przedramion. Ważne są również bicepsy, ale dopiero w drugiej kolejności.

Walkę zaczynamy przy prostym nadgarstku, który następnie przyciągamy do siebie NIE odwodzimy na zewnątrz. Każde ćwiczenie zaczynamy przy PROSTYM NADGARSTKU.

Przedramiona można ćwiczyć na wiele różnych sposobów, ale armwrestlerzy ćwiczą je głównie na stojąco, głównie dlatego, by zachować kąt, który tworzy ramię z przedramieniem na stole do walk.

Hantle można chwytać całą dłonią, mistrz poleca tzw. małpi chwyt, ponieważ wzmacnia on dodatkowo całą dłoń od kciuka do małego palca.

Opis ćwiczenia: zginamy grzbiet, rękę opieramy na udzie, nadgarstek prosty wysunięty lekko poza kolano, w dłoni hantla. Pozostajemy w tej pozycji unosząc i opuszczając tylko nadgarstek. W pierwszej wersji, ciężar obciążenia ułożony symetrycznie.

Żeby wzmocnić zewnętrzne części dłoni nakładamy na gryfik większy ciężar z jednej strony. Gdy użyjemy większego ciężaru od strony górnej czyli kciuka, wzmacniamy właśnie tę stronę dłoni. W przypadku zwiększenia ciężaru od dołu czyli od strony małego palca jest znacznie trudniej, ponieważ ze względu na rozmiar palca – nie posiada on tak dużej siły jak pozostałe palce.

 , , , ,

2 odpowiedzi do Podstawy treningu armwrestlera (1)

 1. Adam 10 grudnia 2020 w 10:40 #

  Świetna seria artykułów. Zaczynam pracę nad swoimi przedramionami i palcami, które na razie wyglądają bardziej jak palce młodej wiolonczelistki niż dorosłego faceta :)

 2. Mario 24 czerwca 2021 w 23:16 #

  A co powiecie o genetycznych uwarunkowaniach??
  Dziadek był dobry na reke i wnuczek ma potencjał.
  ojciec z ziemi coś podnieśc silny a na reke cienias.
  Opisałem mój przypadek.
  Mam bardzo słabe dłonie, przedramina w miare
  Myśle ze wazna jest technika i bardzooo wazna psychika

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl