Górne

10 rad TrenerOK dla trenującego

Zastosuj je sumiennie a się zdziwisz

leszek-komp

Każdy trenujący na masę powinien uwzględniać kilka elementów:

 1. Serie główne powinny odbywać się w zróżnicowanej ilości powtórzeń. Wynika to z faktu, że każdy mięsień składa się z różnych rodzajów włókien i potraktowanie “po macoszemu” jednych z nich, nie jest uzasadnione, gdy celem jest zdobycie maksymalnie dużych, uzasadnionych genetycznie mięśni. W praktyce można to zrealizować wieloma sposobami. Tutaj podam ci 2 bardzo efektywne:
  • W pojedynczym cyklu treningowym zmieniać co trening ilość powtórzeń w tzw seriach głównych. Realizuje się to zwykle w systemie malejącym (np. zaczyna się od 12 a kończy na 6) Szczegóły znajdziesz w naszych planach
  • Stosowanie cykli z dużą średnią ilością powtórzeń na przemian z małą. W budowaniu masy oznacza to np. cykl na 10-12 powt, kolejny cykl na 4-6 powt. i jest to tylko przykład.
 2. Stosuj serie do wyczerpania zasobów energetycznych. W praktyce oznacza to serie do upadku mięśniowego. Trzeba to jednak robić rozsądnie i umiejętnie. Najskuteczniejszym sposobem jest zastosowanie metody body building w wersji klasycznej.
 3. mlody-paker-2Stosuj ćwiczenia pobudzające produkcję hormonów anabolicznych – ciężkie ćwiczenia wielostawowe, zwłaszcza przysiady i martwy ciąg. Najlepiej by w każdym treningu były trenowane duże grupy mięśniowe. W praktyce może to oznaczać wykonywanie: wyciskania sztangi lub sztangielek w poniedziałek, przysiadów ze sztangą w środę, martwego ciągu w piątek.
 4. Nie przedłużaj treningu ponad miarę. Jaka to jest miara? Dla każdego oznacza co innego. Miarą jest zmęczenie i samopoczucie po treningu – lepiej mieć lekki niedosyt niż powłóczyć nogami. Oczywiście na twoją kondycję wielki wpływ ma sposób odżywiania i suplementacji, styl życia, stres itp. Ta zasada koreluje z poprzednią i wyznacza miarę dla organizmu – pobudzenie go do wysiłku powinno być duże ale nie naruszające granic wytrzymałości.
 5. Chroń swój organizm szczególnie  w krytycznych momentach – tak jak bokser po walce jest okrywany szlafrokiem i czapką, nie dlatego, że jest mu zimno, tylko że jego organizm jest skrajnie wyczerpany po wysiłku i bardziej podatny na infekcje i działanie czynników wywołujących pospolite choroby. Nie powinieneś dopuszczać ani do przechłodzenia ani przegrzania organizmu, ani nadmiernego zmęczenia.
 6. Zadbaj o przyjemności w życiu. Wywołują one produkcję endorfin, które nie tylko działają ozdrowieńczo, ale i pośrednio przyczyniają się do wyższego poziomu testosteronu, który, wiesz z pewnością, za co odpowiada… I nawet ważne tu jest spożycie ulubionej gorzkiej czekolady po treningu, zrelaksowanie się przy ulubionej komedii, czy słuchanie ulubionej muzyki.
 7. kulturysta-1aPlanuj treningi na kilka miesięcy do przodu. Zakładam, że już akceptujesz konieczność zmian w treningu, ale uwierz mi – dopiero kiedy zaplanowany jest każdy pojedynczy trening, dopiero wtedy nie powiela się schematu treningu zbyt długo, co prowadzi do stagnacji i zniechęcenia.
 8. Wsłuchuj się w sygnały jakie daje organizm. O tym jest wcześniejszy artykuł
 9. Podnieś swoją wiedzę o metodach treningowych – to podstawa w osiąganiu lepszych wyników! Kiedy czytam artykuły w internecie, widzę jak niewielu “specjalistów” wie w jakim celu stosuje się metodę ciężkoatletyczną i jak ona wygląda, a jak wygląda metoda ekscentryczny czy body building.
 10. Pij dostatecznie dużo dobrej jakości wodę – to ciągle niedoceniana praktyka. Więcej tu
 
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl