Górne

Co to są sterydy anaboliczno-androgenne

Sterydy są skutecznymi lekami

Wcale nie zostały stworzone na potrzeby kulturystów. Znany lekarz Jan Pokrywka, stosujący szeroko niekonwencjonalne terapie twierdzi, że były przełomowymi lekami, podobnie jak antybiotyki. Ich skuteczność spowodowała, że tuż po odkryciu były stosowane w bardzo wielu chorobach: od zwykłego przeziębienia po nowotwory.

Stopniowo jednak zaczęto je wycofywać i zastępować innymi lekami. Czy skuteczniejszymi? Wielu znawców tematu twierdzi, że nie, ale za to bardziej dochodowymi dla przemysłu farmaceutycznego. Takie mamy dzisiaj czasy, że pieniądze mają największą siłę przebicia. Z pewnością brzmi to strasznie, zwłaszcza w temacie tak delikatnym jak ludzkie zdrowie, ale każdy kto ma umysł otwarty jest w stanie szybko dostrzec te anomalie ludzkiego charakteru. Dlatego dzisiaj o sterydach najwięcej dzisiaj słychać w kontekście dopingu sportowego, gdyż ich stosowanie w sporcie wyczynowym jest dzisiaj zabronione.

Poniżej udostępniamy fragment kursu “Sterydy i inne leki wspomagające trening siłowy”, omawiający czym sterydy są.

Treść filmu:

Steroidy są to hormony i substancje pochodzące z cholesterolu. Dlatego nazywają się steroidami. Oprócz steroidów anaboliczno-androgennych, istnieje grupa substancji steroidowych, które nie mają działania anabolicznego a tylko działanie przeciwzapalne. Do takich steroidów należy hormon, który nazywa się kortyzol i wszystkie jego pochodne.

Ze względu na znakomite działanie przeciwzapalne kortyzolu jest bardzo często przepisywany przez lekarzy, ale jego długotrwałe stosowanie, niestety, powoduje katabolizm tkanki mięśniowej. Przypominam, że słowo katabolizm znaczy inaczej rozpad. I właśnie kortyzol jest głównym sprawcą niezadowalających przyrostów tkanki mięśniowej.

Steroidy anaboliczno-androgenne to grupa leków, która w swoim wiązaniu chemicznym zawiera pierścień nazywajacy się cyklopentanoperhydrofenantrenem. Jeżeli ktoś jest w stanie wymówić to, to znaczy, że już bardzo dużo wie o sterydach. Chemiczna modyfikacja tego pierścienia, cyklopentanoperhydrofenantrenowego, powoduje wynajdowanie coraz to nowych środków, które mają większe lub mniejsze działanie androgenne albo anaboliczne ale nie udało się zsyntetyzować dotychczas substancji, która by miała tylko działanie anaboliczne.

Anabolicznie, to znaczy budując, budując mięśnie, silniejsze kości, ścięgna, więzadła, torebki stawowe i w ogóle odporniejsze stawy. Działanie androgenne dotyczy cech płciowych. Inaczej mówiąc wszystkich cech związanych z rozrodczością, jeśli chodzi o mężczyzn. Tutaj należy się wyjaśnienie: W większości innych źródeł stykamy się ze słowem „sterydy”, postanowiliśmy zostać przy tej popularnej nazwie tej grupy substancji i leków, a więc dalej będziemy mówić o sterydach anaboliczno-androgenych.

Wszystkie sterydy anaboliczno-androgenne, które tutaj będziemy omawiać są lekami, substancjami, które zostały wymyślone na potrzeby ludzi chorych i jeszcze do niedawna miały szerokie zastosowanie w medycynie. Niestety, znalazły również szerokie zastosowanie w celach pozamedycznych, a szczególnie w sporcie.

Wszystkie leki, które dla uproszczenia nazywamy sterydami anabolicznymi, zawieraja odpowiednie komponenty, które maja tzw. indeks albo czynnik anaboliczny.

Testosteron i wszystkie jego estry: enanhat testosterony, cypionat testosteronu, bądź propionat testpsteronu, indeks anaboliczny posiadają 1. Oznacza to, że połowa dawki działa anabolicznie, a druga połowa dawki działa androgennie. Natomiast inny steryd anaboliczno-androgenny – oxandrolon, ma indeks anaboliczny ponad 10, co oznacza, ze ponad 10 części dawki działa anabolicznie a tylko 1 część dawki działa androgennie.

Sterydy anaboliczne występują w różnych formach podawania:

 • w zastrzykach,
 • tabletkach,
 • kapsułkach,
 • lingwetkach podjęzykowych,
 • plastrach,
 • maściach,
 • kroplach a nawet
 • w substancjach przygotowanych do wdychania czyli inhalacje.

Zastosowanie sterydów anaboliczno-androgennych w medycynie

Już sama ilość form podawania sterydów świadczy o tym, że mają bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu różnych chorób i są bardzo, bardzo skuteczne. Na przykład:

 • w przebiegu wszystkich chorób powodujących zanik mięśni, czyli przebiegających z tzw. ujemnym bilansem azotowym,
 • przy anemii,
 • podczas przechodzenia andropauzy przez mężczyzn,
 • podczas rekonwalescencji,
 • przy leczeniu oparzeń, złamań,
 • w stanach pooperacyjnych, szczególnie wtedy kiedy osoba jest uzależniona od odżywiania tzw. poza jelitowego, czyli sztucznego – nie jest w stanie sama jeść,
 • w marskości wątroby i w przewlekłych stanach zapalnych wątroby,
 • w zespole utraty masy ciała, przy, uwaga, AIDS – okazuje się, że sterydy anaboliczno-androgenne są ratunkiem dla osób zarażonych wirusem Hif, u których rozwija się już ta straszna choroba XX i XXI wieku,
 • w reumatyzmie, inaczej mówiąc w reumatoidalnym zapaleniu stawów,
 • u wszystkich tych ludzi, którzy leczeni są kostykosteroidami, czyli kortyzolem i jego pochodnymi, ponieważ kortyzol powoduje rozpad tkanki mięśniowej i przyspiesza syntezę tkanki tłuszczowej. Sterydy anaboliczne natomiast w ogóle nie mają wpływu na działanie kortyzolu, natomiast zabezpieczają nasz organizm przed rozpadem tkanki mięśniowej i niepotrzebną syntezą tkanki tłuszczowej.
 • Znajdują zastosowanie nawet w stosunku do osób leczonych chemią bądź naświetlaniami, które chorują na raka. W tym przypadku sterydy anaboliczne powodują się cofnięcie wszystkich negatywnych skutków osób dotkniętych rakiem, chemia lub radiologicznie.

 

 
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl

Kulturysta

6 Sprawdzonych Sposobów Na Poprawę Sylwetki w 60 Minut

Pobierz teraz poradnik gratis!

Dowiesz się…

 • Jakie są metody treningowe i do jakiego celu je stosować?
 • Jak ważne są odpowiednie zmiany ilości powtórzeń?
 • Jak ustrzec się nieprzewidzianych urazów?


Imię:
*
Email:
*
(Antyspam) Wpisz cyfrę dwa:
 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Chcesz startować w zawodach kulturystycznych? Co powinieneś wiedzieć

Czasami ktoś kto zaczyna dopiero trenować, od razu chce być wyczynowcem. Inny dopiero po latach treningów "dla siebie", chce sprawdzić...

Zamknij