Górne

Kurkuma

Ten artykuł poświęcimy wyjątkowej substancji naturalnej, która może pomóc w wielu dolegliwościach. A co ważne jest stosunkowo tania i jak na razie łatwo dostępna. Warto ją znać i profilaktycznie używać. Profilaktyka jest mądrzejszym rozwiązaniem niż ignorancja. Zmieniamy stereotyp na “mądry Polak jest zapobiegliwy”.

Nowe zagrożenia

W czasach gdy trzecim powodem zgonów po chorobach układu krążenia i nowotworach są lekarstwa, wiedza na temat łatwo dostępnych wspomagaczy zdrowia jest nieodzowna dla każdego nowoczesnego człowieka. Dzisiaj też mamy łatwy dostęp do wiedzy, więc bycie biernym w temacie troski o zdrowie, jest co najmniej lekkomyślne.

Dygresja koło tematu

Ja też, jak ty czytelniku, chciałbym nie wierzyć w żadną teorię spiskową, jak np. w tą, że są wielkie, o globalnym zasięgu firmy, które czerpią tym większe korzyści im gorszy jest stan zdrowia społeczeństw. Niestety, już dawno zauważyłem, że dla własnych korzyści ludzie mogą robić straszne rzeczy. Może jakiś cienki głosik będzie w tobie protestował i mówił, że jak to: dzisiaj mamy dojrzałe systemy prawne, potężne służby publiczne i dostępne media o wielkim zasięgu, więc złe rzeczy nie mogą się wydarzyć w większej skali… Nie będę rozwijał dalej tego tematu, bo nie mam na niego wpływu. Zajmijmy się tym co możemy zrobić dla siebie bez globalnego konfliktu.

“Szlachetne zdrowie, nikt się…”

Oczywiście najczęściej jak coś jest (np. zdrowie) to przyjmujemy to za oczywiste dobro, a interesujemy się nim dopiero, gdy nie staje się ono takie proste i dostępne jak wcześniej. Im szybciej każdy z nas sobie uświadomi, że odpowiada za swoje zdrowie on sam a nie ktoś inny, tym lepiej (oczywiście wyłączając dzieci). Nie oznacza to, że jestem za likwidacją służby zdrowia czy szpitali, ale tylko za przyjęciem do wiadomości, że lekarz może pomóc ale nie musi i to ty zapłacisz za ewentualne jego błędy. Wyłączając kilka procent przypadków losowych oraz np. koniecznych interwencji ratujących życie, to każdy z nas będzie miał zdrowie na jakie sobie zasłuży przez własny styl życia.

Siła w naturze

kurkuma kłącze i proszekW czasach, w których leki syntetyczne wypierają ostro te oparte na darach natury, musimy sobie jasno powiedzieć, że to co tanie czy łatwo dostępne, niekoniecznie jest dobre. Szukanie w darach natury jest zawsze dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o profilaktykę.

Do jednej z najbardziej przebadanych roślin należy kurkuma. Inne nazwy to ostryż, szafranica, żółcień. Jej właściwości lecznicze były przedmiotem kilku tysięcy badań. Wykazuje silne działanie anty-bakteryjne, anty-pasożytnicze, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Główną substancją czynną jest kurkuminoid o nazwie kurkumina.

Kurkumina zalicza się do nutraceutyków, czyli substancji spożywczych, które jednocześnie wykazują właściwości prozdrowotne, zapobiegające różnym dolegliwościom oraz działające leczniczo w przypadku wystąpienia już schorzeń.

W oparciu o wczesną hodowlę komórek i badania na zwierzętach, próby kliniczne wskazują, że kurkumina może mieć potencjał jako środek terapeutyczny w różnych dolegliwościach, takich jak:

  • demencja starcza i do regeneracji po udarze, gdyż pobudza regenerację komórek nerwowych w mózgu,
  • nadciśnienie
  • choroby układu krążenia
  • anty-age, poprzez spowalnianie procesów zapalnych
  • krótkotrwałe infekcje wirusowe i bakteryjne
  • zapalna choroba jelit,
  • zapalenie trzustki i żołądka,
  • choroby infekcyjne płuc,
  • problemy trawienne, gdyż pobudza wydzielanie soków trawiennych, żółci i enzymów trawiennych,
  • choroby zwyrodnieniowe i reumatoidalne zapalenie stawów,
  • przewlekłe zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka,
  • jak również pewne rodzaje raka poprzez spowalnianie procesów prowadzących do rozrostu guzów,
  • przeciwko łysieniu, gdyż jest blokerem enzymu 5-alfa reduktazy, wskazywanego jako odpowiedzialnego za łysienie typu androgenowego,
  • otyłość – wspomaga spalanie tłuszczu,
  • w nadpłytkowości krwi, redukuje agregowanie się płytek krwi i tym samym może chronić przed powstawaniem niebezpiecznych zakrzepów,
  • cukrzyca,
  • depresja.

Co więcej, okazało się, że związek ten wykazuje działanie synergiczne z innymi nutraceutykami, takimi jak:

  • resweratrol,
  • piperyna,
  • katechiny,
  • kwercetyna i
  • genisteina. 

Do tej pory ponad 100 różnych badań klinicznych wykazało bezpieczeństwo, wysoką tolerancję i jej skuteczność przeciwko różnym chorobom przewlekłym u ludzi.

Jak skorzystać z tej przyprawy

W kurkumie jest od 3 do 5 procent kurkuminy. Przyswajalność tej substancji przez organizm ludzki jest jednak bardzo mała. Zatem opieranie się nawet na dużych ilościach samej kurkumy jest mało efektywne jeśli weźmiemy aspekt zdrowotny. W Chinach i dalekim wschodzie już dawno stosuje się ją w  połączeniu z innymi przyprawami. Najkorzystniejsze jest dodanie do kurkumy pieprzu czarnego, co poprawia wchłanialność a zatem i skuteczność kurkumy, od 8 do 20 razy.

Kiedy wyczekujesz działania korzystnego dla zdrowia

kurkuminaJednak ze względu na słabą wchłanialność i niską zawartość kurkuminy w kurkumie opieranie się na samej przyprawie w celach zdrowotnych jest mało efektywne. Jest jednak coraz więcej przepisów na użycie kurkumy z innymi przyprawami (imbir, cynamon, pieprz) i zwolenników spożywania jej w formie kremów, napojów oraz dodawania obficie do posiłków. Są też badania potwierdzające bezpieczeństwo spożywania jej w ilości nawet do 10 gramów dziennie. Znajduje to uzasadnienie w poszukiwaniach naukowców, którzy poza kurkuminą znaleźli w niej jeszcze wiele innych substancji o działaniu prozdrowotnym, które działają w synergii.

Dużo prostsze i skuteczniejsze wydaje się posiłkowanie preparatami kapsułkowanymi czy w innych formach (proszek lub postać liposomalna). Stosując suplementy dużo łatwiej osiągnąć oczekiwany efekt leczniczy. Warto wybrać taki suplement, który zawiera ekstrakt kurkuminy i dodatek ekstraktu piperyny (składnika pieprzu czarnego czy cayenne).

Jak przyjmować

W celach profilaktycznych kurkuminę z dodatkiem piperyny można przyjmować w ilości 500 mg dziennie. By jednak uzyskać działanie terapeutyczne zaleca się co najmniej 1,5 – 2 gramy/dobę, najlepiej podzielone na 2-3 porcje. Ocenia się też, że jej postać liposomalna jest 6-8 razy lepiej przyswajalna.

Ostrzeżenie

Piperyna i kurkumina zwiększają wchłanialność różnych substancji. Są też silnymi substancjami i mogą powodować różne interakcje. Trzeba być zatem bardzo ostrożnym, jeśli się przyjmuje jakieś leki. Zwykle wystarczy by była skorygowana dawka, ale czy lekarz nie każe raczej zrezygnować z ziółek czy tych przypraw? Jakie to będą sytuacje?:

  • Interakcja z lekami rozrzedzającymi krew jak aspiryna, warfarin, diclofenac, ibuprofen, naproxen. Skojarzone działanie ich z kurkuminą może prowadzić do groźnych krwawień.
  • Konflikt z lekami obniżającymi stężenie kwasu żołądkowego, gdyż kurkumina wykazuje działanie antagonistyczne.
  • Współdziałanie z lekami na cukrzycę, które obniżają poziom glukozy we krwi, gdyż ma podobne działanie i może to prowadzić do zaburzeń metabolicznych.
  • Przy chemioterapii, gdyż niepoznane są jeszcze interakcje z tymi silnymi, agresywnymi specyfikami.
  • Przy poważnych zaburzeniach w działaniu układu pokarmowego, gdyż większa porcja kurkumy może wywołać mdłości, wymioty, biegunkę i zgagę.
  • W okresie ciąży, gdyż wpływ nie został zbadany dostatecznie i pewnie takich badań nie będzie.
  • Przed planowaną operacją, gdyż mogłyby wystąpić problemy z krzepliwością krwi.

Godne polecenia

Z innych preparatów możemy polecić kompleks aminokwasowo-witaminowo-mineralny Colvita z polskiej firmy Colway, w skład którego wchodzi kolagen natywny (bioaktywny, otrzymany metodą liofilizacji – suszenia w bardzo niskiej temperaturze, dzięki czemu zachowuje swoje unikalne właściwości) oraz algi i naturalna witamina E.

 

Przeczytaj o innych przyprawach korzystnych dla zdrowia

 ,
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl