Górne

Dlaczego dieta nie działa (1)

Właściwa dieta – trudny wybór

Jeżeli będziemy uważnie obserwować ludzi stosujących dokładnie jakąś dietę, czyli zgodnie z zaleceniami jej twórcy, to zobaczymy zadziwiający obraz. Jedni poczują się lepiej, dla innych nie zrobi ona żadnej znaczącej różnicy a jeszcze inni poczują się gorzej. Jest to oczywiście wielkie uproszczenie, gdyż naukowa obserwacja skutków stosowania różnych eksperymentów wymaga wielkiej wnikliwości i cierpliwości. Zwykle skutki praktykowania określonego stylu odżywiania odczuwamy po latach.

W obecnych czasach szczególnie, kiedy wynik, efekt, chcemy mieć zaraz, natychmiast, jest to niewątpliwe wyzwanie by odżywiać się ze świadomością późniejszych konsekwencji.

 

Treść filmu:

Jaka dieta działa?

Ryszard Rećko: Zadajemy sobie pytanie dlaczego dieta działa na jednych a na drugich nie działa. Otóż każdy z nas jest różny. Choćby linie papilarne świadczą o tym jak bardzo się różnimy. Jest nas kilka miliardów a odnotowano zaledwie kilkaset osób, które nie posiadają linii papilarnych na opuszkach palców. Takie zjawisko ma miejsce na świecie.

Dieta rozumiana jako sposób odżywiania działa zawsze. Nie jako głodówka, do której dąży co najmniej 99% dam, które mają ochotę odchudzić się natychmiast i na wczoraj tylko jako sposób odżywiania się niezbędny do uzyskania określonego celu. A celem podstawowym w kulturystyce jest zbudowanie odpowiedniej masy mięśniowej, którą później zamieniamy na jakość. Dlatego też jako wieloletni trener kulturystyki nie bardzo rozumiem podejścia niektórych pseudo kulturystów, którzy zapełniają siłownie, a których nazywamy ABS-ami. Podejście to charakteryzuje się tym, że taki kulturysta po prostu puchnie i tylko na tym mu zależy. Trzy, cztery razy dziennie staje na wadze. Jest to schorzenie, którego nazwy nie wymienię – nie jestem lekarzem. Schorzenie to przybiera obecnie na tyle ostry przejaw, że lekarze zaczynają się tym interesować. Jak anoreksja idzie w jedną stronę tak ta “puchlina” idzie w drugą stronę. Często jest tak, że ludzie chcąc to wspomóc i przyspieszyć sięgają po środki zakazane. Środki dopingujące są zakazane w sporcie. Oni nie są sportowcami, ale dają fałszywy obraz kulturystyki ludziom, którzy się sportem nie zajmują. Tak nie jest. W kulturystyce odbywa się proces ścisłej kontroli antydopingowej i jeśli zawodnik podejmuje decyzję o używaniu zakazanych środków dopingujących to musi się liczyć z dyskwalifikacją i zakończeniem kariery. Tutaj tego nie ma.

Metabolizm się zmienia

Dlaczego tak jest, że sposób odżywiania się czyli dieta działa bądź nie. Otóż nasz metabolizm też robi sobie przerwy urlopowe. Okazuje się, że w niektórych momentach naszego życia procesy metaboliczne przebiegają bardzo dynamicznie a innym razem w troszeczkę spowolnionym tempie. O tym decyduje tryb życia, nasze codzienne zachowanie i to co robimy nie tylko fizycznie. Okazuje się, że zmęczenie psychiczne jest trudniejsze do usunięcia niż zmęczenie fizyczne, które można usunąć w 72 do 90 godzin z organizmu. Natomiast zmęczenie psychiczne usuwamy czasem na specjalnych oddziałach szpitalnych przez lata. I też z miernym skutkiem.

 , , ,
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl

Kulturysta

6 Sprawdzonych Sposobów Na Poprawę Sylwetki w 60 Minut

Pobierz teraz poradnik gratis!

Dowiesz się…

  • Jakie są metody treningowe i do jakiego celu je stosować?
  • Jak ważne są odpowiednie zmiany ilości powtórzeń?
  • Jak ustrzec się nieprzewidzianych urazów?


Imię:
*
Email:
*
(Antyspam) Wpisz cyfrę dwa: