Górne

Wpływ ćwiczeń rozciągających na organizm

Rozciągasz się – zmniejszasz ryzyko kontuzji

rozciaganie-najszerszychGibkość – to zdolność ciała do wykonywania ruchów z dużą amplitudą. Poprawia się ją poprzez odpowiednie ćwiczenia rozciągające. Stosowane w rozgrzewce przed właściwym treningiem pozwalają zwiększyć elastyczność mięśni i ścięgien, a co za tym idzie zakres ruchu w poszczególnych stawach. Pozwala to nie tylko lepiej rozgrzać mięśnie ale i zapobiec urazom tkanek (nadciągnięcia, naderwania, zerwania).

Lepsza gibkość to:

  1. większa szybkość kurczenia się mięśni

  2. większy zakres ruchu

  3. większa płynność ruchu

  4. lepsza koordynacja ruchowa

  5. większa odporność na urazy

  6. większa efektywność ćwiczeń redukujących tłuszcz

  7. szybsza regeneracja po treningu

Ćwiczenia rozciągające na koniec treningu pozwalają:

  1. na szybsze obniżanie napięcia mięśniowego oraz

  2. odblokowanie drobnych naczyń krwionośnych, a co za tym idzie: 
  • szybsze dotlenienie komórek mięśniowych oraz
  • szybsze usunięcie ubocznych produktów metabolizmu wysiłkowego.

Zwiększenie gibkości ciała ma korzystny wpływ na kształtowanie sylwetki i wygląd muskulatury. Długie i elastyczne mięśnie nadają muskulaturze estetyczny wygląd. A jeżeli mięśnie nie są wystarczająco długie, szybciej zużywają się stawy.

Ćwicząc gibkość wywołujemy zmiany plastyczne i elastyczne w tkance łącznej, mięśniowej i ścięgnistej. Zmiany te są uzależnione od:

  1. siłą rozciągającej

  2. czasu trwania bodźca rozciągającego

  3. temperatury tkanek.

Najlepsza metoda rozwijania gibkości

Najbardziej efektywne jest ćwiczenie gdy oddziałujemy umiarkowaną siłą rozciągającą w długim czasie. Zmiany plastyczne powodują chwilowe osłabnięcie rozciąganych tkanek, ale przy umiarkowanej sile działających bodźców dochodzi w krótkim czasie do kompensacyjnych zmian adaptacyjnych. Ale, uwaga! Zbyt duża siła działających bodźców może spowodować bolesne urazy lub długotrwałe strukturalne zmiany obniżające poziom siły mięśniowej.

Najlepsza pora na rozciąganie

Najlepiej wykonywać ćwiczenia gibkościowe bezpośrednio po treningu siłowym kiedy jesteśmy rozgrzani a temperatura ciała jest podniesiona.

Najefektywniejszą metodą na gibkość jest metoda statyczna polegająca na stopniowym powolnym zwiększaniu zakresu ruchu z wytrzymaniem pozycji końcowej od kilku do kilkudziesięciu sekund na daną część ciała.

Jeżeli wykonujemy ćwiczenia rozciągające przed treningiem siłowym to wytrzymanie pozycji powinno trwać 3-5 sekund a po treningu 10-20 sekund.

Dowiedz się więcej o rozciąganiu mięśni

 , , , ,
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl