Górne

Wchłanianie węglowodanów

Źródła szybkiej energii

Podczas ruchu węglowodany są wykorzystywane jakie pierwsze źródło energii. Magazynujemy je w komórkach mięśniowych i w wątrobie w postaci glikogenu. Tych zapasów nie jest dużo a ich wielkość zależy od trybu życia danej osoby. Osoba nie będąca sportowcem i nie pracująca fizycznie gromadzi 200 do 300 gramów. Wytrenowany sportowiec może zmagazynować nawet ponad 2 razy więcej glikogenu. Tak czy owak energii tej nie starczy nawet na dobę funkcjonowania organizmu. Dlatego musimy posiadać inne “zasoby surowców energetycznych” i największym jest tkanka tłuszczowa, a znacznie mniejszym tkanka mięśniowa.

Pochodzenie węglowodanów

Głównym ich źródłem są produkty pochodzenia roślinnego. Węglowodany możemy podzielić na cukry proste i złożone. Te proste zawarte są głównie w owocach, miodzie oraz w tych w postaci przerobionej, np w cukrze. Trzeba wyróżnić tutaj te pochodzące z ziemniaków, makaronów, pieczywa, kasz i ryżu. Je nazywamy skrobiowymi. Najbardziej złożone dostarczają warzywa.

Wpływ na organizm

Z punktu widzenia trenującego na siłowni, istotny jest wpływ węglowodanów na sylwetkę. Obecność cukrów we krwi powoduje wyrzut insuliny. Ten hormon należy do czynników mających największy wpływ na budowanie mięśni… lub tworzenie zapasów w postaci tkanki tłuszczowej. Źródła węglowodanów oznaczamy też tzw indeksem glikemicznym, który mówi o wpływie na to jaki poziom insulina osiągnie we krwi. Im wyższy tym większy jest ten oznaczający indeks glikemiczny dla danego produktu spożywczego. Dla trenującego poza tym wskaźnikiem liczy się jeszcze czas trwania wysokiego poziomu insuliny. Dlatego wśród produktów roślinnych, najbardziej przydatne podczas budowania masy mięśniowej są produkty dostarczające węglowodany skrobiowe.

Wpływ na zdrowie

Wynika z zawartości witamin, minerałów i wody oraz błonnika. I tutaj niezastąpione są wszelkie warzywa nieskrobiowe, które powinny się znaleźć w diecie każdej osoby dbającej o zdrowie.

W tym artykule rozpatrujemy wchłanianie węglowodanów i ich wpływ na organizm. Trzeba jednak pamiętać, że ten wpływ w olbrzymim stopniu zależy od obecności i jakości innych składników. By spożywać posiłki efektywne w sensie zdrowotnym ale i sportowym, powinno sięgać się po żywność jak najmniej przetworzoną oraz nie poddaną zbyt długo niszczącej sile obróbki termicznej. Produkty powinny być stosunkowo świeże i nieegzotyczne dla danej populacji.

 
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl