Górne

Technika wykonywania ćwiczeń w kulturystyce

Początkujący powinni trzymać się podstaw

Kiedy ktoś ciągle zdobywa doświadczenie na siłowni, to powinien trzymać się podstawowych zasad i najprostszej techniki wykonywania ćwiczeń w kulturystyce. Ile wynosi zwykle taki okres? Do osiągnięcia pewnego rozwoju swojej sylwetki, kiedy ta prosta technika już nie daje rezultatów. Ten okres może być różny, dla jednego to 12 miesięcy a dla drugiego kilka lat. Wszystko zależy od stopnia zaangażowania ale również i poziomu planów. O podejściu do techniki wykonywania ćwiczeń rozmawiam w poniższym filmie z trenerem Ryszardem Rećko.

Dla wyczynowców nie ma ścisłych reguł

Kulturystyka wyczynowa jest chyba jedynym sportem, w którym na treningach wykonuje się przede wszystkim zupełnie inne ćwiczenia niż na zawodach. Zawody właściwie polegają na porównywaniu sylwetek, ich proporcji, wielkości mięśni, układu póz służących do prezentacji walorów sylwetki. Na zawodach tych nie podnosi się w ogóle ciężarów, co ma miejsce na treningach. To pokazuje, że główny cel trenującego kulturystykę , duże i efektowne mięśnie, osiąga się w zupełnie inny sposób niż to wygląda na zawodach. Amator kulturystyki wcale nie musi być narcyzem zakochanym bez pamięci w swoim wyglądzie, ale zwykłym człowiekiem ceniącym sobie wysoką sprawność fizyczną, estetyczny wygląd i doskonałe samopoczucie.

By zbudować muskulaturę konieczny jest systematyczny trening, odpowiednie odżywianie i odpowiedni styl życia. To jest minimum. W tym artykule skupiamy się na treningu. Jak się poszuka w wśród sylwetek dobrze zbudowanych mężczyzn, to się znajdzie takich, którzy wcale nie podnosili ciężarów ani nie używali wymyślnych maszyn w celu stymulacji mięśni do rozwoju.

max-sickNiejaki Max Sick, który żył w XIX i XX wieku (zmarł w 1961), rozwinął swoje mięśnie głównie dzięki ćwiczeniom izometrycznym. Jego historia jest niezwykła. Jako dziecko ciężko chorował, wskutek czego zaczął chodzić dopiero w wieku 6 lat. W wieku 10 lat, kiedy zgromadził trochę sprzętu do ćwiczeń, jego rodzice sprzeciwili się temu i zlikwidowali jego mini siłownię. On jednak w ukryciu przed rodzicami zaczął trenować swoje mięśnie poprzez izometryczne napięcia. Tak udoskonalił swoją metodę, że uzyskane efekty pozwoliły mu w wieku 23 lat zatrudniać się w roli modela dla artystów.

Dzisiaj metoda izometryczna jest stosowana przez kulturystów startujących w zawodach, gdyż tego wymaga sposób prezentacji sylwetki.

To trochę skrajny przykład drogi do efektownej sylwetki.

Jeśli przyjrzymy się wykonaniom ćwiczeń dobrze znanych i popularnych, przez różnych doświadczonych trenujących, zauważymy spore różnice. Jedni wykonują niepełny ruch, inni w pełnym zakresie, jedni trenują małymi ciężarami, skupiając się na pracy tylko wybranych partii mięśni a inni używają tak wielkich obciążeń, że muszą użyć wielu dodatkowym grup mięśni by podołać ciężarowi. Czasami widzi się dzielenie ruchu na krótkie fazy i wykonywanie ćwiczeń z podziałem na dolną fazę, górna fazę, stosowanie zatrzymania, itp. I te różne kombinacje działają różnie na trenujących.

Zwykle tajemnice skuteczności tych kombinowanych ćwiczeń, nie są widoczne dla niedoświadczonych i dlatego też nie polecamy ich tym, którzy nie znają jeszcze bardzo dobrze swoich ciał. Dobra wiadomość jest taka – każdy wytrwały i eksperymentujący rozsądnie dojdzie do swoich kluczy do przełamywania zastojów w rozwoju sylwetki.

Zatem technika wykonywania ćwiczeń w kulturystyce amatorskiej jest dobra wtedy kiedy przynosi pożądane rezultaty, a więc przyrost masy mięśniowej, wzrost siły, poprawę sprawności stawów i oraz doskonały stan zdrowia.

Jeśli jesteś na początku swojej przygody z kulturystyką i czasami czujesz się zagubiony i nie wiesz jak trenować, sięgnij po

wprowadzajacy-230-230“Trening kulturystyczny wprowadzający”

  • zawiera 3 plany treningowe
  • wideo-atlas proponowanych ćwiczeń
  • instrukcję wideo omawiającą szczegóły realizacji proponowanych planów treningowych

Zaawansowani powinni trenować zgodnie z metodyką, czyli stosować metody treningowe odpowiednie do stawianych celów. Warto sięgnąć po gotowe plany treningowe przygotowane przez doświadczonego trenera – sięgnij po

programy-230-230“Programy treningowe dla zaawansowanych”

  • plany dostosowane do celu treningowego
  • wideo-atlas proponowanych ćwiczeń
  • szczegółowe instrukcje doboru ciężaru do każdego treningu
 ,

2 odpowiedzi do Technika wykonywania ćwiczeń w kulturystyce

  1. amator 7 października 2014 w 14:38 #

    Mam takie pytanie co do ciężarów i techniki w kulturystyce :

    Czy podczas budowania masy staramy się robić ćwiczenia w 100% technicznie ?

    Jak wiemy ciężary są nam potrzebne do budowania masy mięśniowej , ale jak to się ma do techniki kiedy chcemy przełamać stagnację ? wydaje mi się że niestety podczas zwiększania obciążeń technika spada trochę na drugi tor i zawsze mnie to zastanawiało czy nie patrzeć tak bardzo na ciężar i starać się trenować w 100% technicznie czy używać większego obciążenia .

    Podczas ćwiczeń w 100% technicznie nie wezmiemy dużych ciężarów i w tedy nie czuję tak mięśni jak podczas dzwigania większymy ciężarami ale za to technika jest dużo gorsza hmmm

  2. Leszek Kaiser 7 października 2014 w 18:06 #

    Stagnacji nie przełamuje się stosowaniem zbyt dużych obciążeń (czyli takich, które zaburzają technikę).
    W celu przełamania stagnacji stosuje się różne metody treningowe: co cykl inna – tak najlepiej.
    Wykonywanie ćwiczeń źle technicznie zdecydowanie podnosi ryzyko odniesienia kontuzji.

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl