Górne

Równowaga w suplementacji

W tym artykule chcę zwrócić uwagę na jeden z problemów związanych z suplementacją. Staje się dzisiaj moda na suplementy diety i jest ich coraz większa oferta. Tym bardziej trzeba wiedzieć co i dlaczego się przyjmuje oraz jak jeden składnik przyjmowany w nadmiarze może zaburzyć równowagę w organizmie.

Równowaga najważniejsza

W przyrodzie wszystko dąży do zachowania wzajemnego balansu. W obrębie jednego ekosystemu, część organizmów będzie produkowało dwutlenek węgla, który wykorzysta inny, a w zamian odda tlen, który przyda się z powrotem temu pierwszemu. Organizm człowieka również dąży do odpowiedniego balansu. Jako przykład można podać wszystkie mechanizmy chroniące nasz ustrój przed nadmiernym nagromadzeniem się substancji kwasowych bądź alkalicznych i utrzymywanie pH na stałym poziomie. Najmniejszą tolerancję organizm utrzymuje dla krwi (norma pH – krew tętnicza: 7,35-7,45; krew żylna: 7,32-7,42).

Również składniki żywności, które są potrzebne do funkcjonowania organizmu powinny być dostarczane w odpowiedniej proporcji. Jeżeli skupimy się tylko na jednym mineralne, szybko może się okazać, że zaczniemy mieć problemy z deficytem innego. Nadmierna podaż niektórych witamin również może przynieść negatywne skutki w postaci objawów hiperwitaminozy.

Świadoma suplementacja

Na samym początku warto wspomnieć o kofeinie. Jest to składnik, który coraz częściej pojawia się w suplementach ze względu na swoje pobudzające działanie. Kofeinę można znaleźć nie tylko w napojach energetyzujących, ale także różnego rodzaju spalaczach tłuszczu czy innych, zawierających wyciągi z roślin zawierających kofeinę czy jej pochodne. Ze względu na mechanizmy wchłaniania, kofeina może spowodować, że będziemy mieli problem z wchłanianiem takich składników jak: witamina A, wapń, fosfor czy żelazo. Jeżeli do swojego cyklu suplementacyjnego włączymy produkty zawierające kofeinę, uważajmy na odpowiednią dietę zawierającą większe ilości wymienionych składników, a także na to by nie zwiększać spożycia kofeiny z innych produktów.

Dobrym sposobem w takich sytuacjach jest zmienianie preparatów, zwłaszcza jeśli czuje się pogorszenie nastroju, czy spadek wydolności. Inny sposób to robienie przerw w suplementacji – czyli przyjmowanie cykliczne.

Czytaj etykiety

Pomocne mogą być normy dziennego spożycia. Są one dostępne w opisach preparatów. Warto jednak pamiętać, że osoba trenująca regularnie na siłowni potrzebuje więcej i witamin i minerałów. Średnio 4 razy więcej. Dlatego najlepiej przyjmować kompletne preparaty tzw. Daily. Ale gdy ktoś sięga po preparaty działające kierunkowo, np spalacze tłuszczu to już warto trochę się zastanowić nad zestawieniem przyjmowanych substancji. Zagłębiając się w interakcje między nadmiarem niektórych składników, a wpływem na inne, można zauważyć kilka działań niepożądanych:

Nadmiar w diecie/ w organizmie

Zmniejszone wchłanianie

Wapń

Magnez, cynk

Fosfor

Magnez

Żelazo

Fosfor

Magnez

Fosfor

Sód

Potas

Potas

Sód

Chlorki

Sód

Cynk

Żelazo

Miedź

Cynk, molibden

Równowaga nie tylko w suplementacji

Ten artykuł jest o suplementacji, ale warto pamiętać, że najważniejsza jest po pierwsze zbilansowana dieta, a suplementy mają tylko ją wspomóc. W przypadku składników (wymienionych w powyższej tabeli), należy bardzo mocno uważać by nie rozregulować swojego delikatnego ustroju i nie sprowadzić na siebie problemów z niedoborami. Aby zachować odpowiedni bilans, warto zwrócić uwagę na normy spożycia składników odżywczych, które uwzględniają dobowe ilości, które należy przyjąć z pożywieniem. Jest to o tyle ważne, że sam nadmiar konkretnego składnika mineralnego również może odbić się na zdrowiu. Sztandarowym przykładem jest nadmiar spożycia sodu i rozwój nadciśnienia tętniczego. Grupę przykładów zasilą także:

  • Nadmierne spożycie wapnia (zwłaszcza przy przyjmowaniu dużych ilości witaminy D) i ryzyko zwapnienia nerek.

  • Nadmierne spożycie potasu i zwolnienie akcji serca, spadek siły mięśniowej, apatia, mrowienie kończyn.

  • Nadmierne spożycie żelaza i zwiększone tworzenie się wolnych rodników (co zwiększa ryzyko chorób nowotworowych).

Problemem mogą być także hiperwitaminozy czy też nadmierne przyjmowanie niektórych składników mineralnych. Gdy przyjrzyjmy się witaminom, to zdecydowanie większym zagrożeniem są te „rozpuszczalne w tłuszczach” gdyż posiadają zdolność do magazynowania się w naszym organizmie, co zwiększa prawdopodobieństwo przekroczenia bezpiecznej ilości. Witaminy rozpuszczalne w wodzie mogą być razem z nią usuwane z organizmu.

Niemniej jednak warto zauważyć, że przedawkowanie witamin z grupy B zdarza się bardzo rzadko, tylko przy mega dawkach, podobnie jest z witaminą D. Przy spożyciu wielkich ilości witaminy C (doustnie) organizm zareaguje biegunką, co dla niektórych osób może być nieprzyjemnym doświadczeniem, ale za to nie niebezpiecznym dla zdrowia.

Podsumowanie

  • Warto czytać etykiety,
  • warto przyjmować preparaty wielowitaminowo-mineralne tzw Daily,
  • dobrym zwyczajem jest stosować cykle w suplementacji,
  • konieczna jest obserwacja swojego samopoczucia.

 

 , ,

Trackbacki/Pingbacki

  1. Wchłanianie witamin i minerałów | TrenerOK - kulturystyka amatorska profesjonalnie - 24 lipca 2016

    […] Kiedy ktoś pokusi się o zestawienie potrzeb i podaży, zaczyna sięgać po suplementy. Uzupełnianie mikroskładników powinno być jednak bardzo ostrożne, gdyż przesadzenie z ilością jednej substancji może zaburzyć wchłanianie innego składnika. […]

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl