Górne

Niebezpieczne ćwiczenia na mięśnie brzucha

Istnieją popularne ćwiczenia na mięśnie brzucha, których wykonywanie jest obarczone dużym ryzykiem odniesienia kontuzji odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To zagrożenie jest największe dla osób początkujących na siłowni i tych, którzy chcą szybko nadrobić dystans wobec osób aktywnych sportowo.

Niebezpieczne filmy instruktażowe

Jest ich obecnie bardzo dużo w internecie. Czasami filmy kręcą amatorzy publikowania na ilość, ale nie zawsze za tym idzie jakość przekazywanych treści. Ale co gorsze, szkodliwe instrukcje można też zobaczyć na videoblogach popularnych youtuberów, które często zrobione są na wysokim poziomie technicznym, przez co robią wrażenie pełnego profesjonalizmu.

Dzisiaj, problemem jest przede wszystkim odróżnienie ziarna od plew. Wiem, że to brzmi mocno, ale jeśli w grę wchodzi ludzkie zdrowie, należy używać takich określeń. Nakręciliśmy film wskazujący na zagrożenia występujące w treningu mięśni brzucha. Mówimy jakie są niebezpieczne ćwiczenia na mięśnie brzucha oraz jakie postępowanie trenującego zwiększa w sposób znaczący ryzyko odniesienia urazu odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Popularne wersje szkodliwe

Chodzi oczywiście o pewne “techniki” wykonywania popularnych ćwiczeń. Niestety ma to miejsce bardzo często w salach szkolnych, gdzie niektórzy ambitni nauczyciele wf-u, starają się zapewnić rozwój swoim podopiecznym. Bardzo popularne są sprawdziany sprawności dzieci i młodzieży w tzw. brzuszkach, czyli wykonywaniu na czas skłonów tułowia w pozycji leżąc na plecach na materacu. Miałem kilka razy okazję przyglądać się takim sprawdzianom i wolałem odwrócić się, bo jedyne co w alternatywie miałem, to krzyczeć na nieświadomego (?) zagrożeń nauczyciela. Jedynie co pozwalało mi na zignorowanie tej sytuacji to świadomość, że dzieci dużo trudniej w takich sytuacjach ulegają trwałym urazom, gdyż ich układ kostny jest odporniejszy i dużo szybciej się regeneruje niż u dorosłych.

Prawidłowa technika gwarancją bezpieczeństwa

Myślę, że trochę nieszczęśliwie przyjęto kiedyś nazwę “skłony tułowia” zamiast zwijanie tułowia. Dzisiaj termin “zwijanie tułowia” brzmi wręcz śmiesznie, bo przecież w tubkę zwinąć się nie da. Celowo jednak użyłem tego terminu, bo wyjaśnia istotę prawidłowego ruchu w ćwiczeniach na mięśnie brzucha. Po prostu kiedy mięśnie brzucha się skracają (jak każde inne mięśnie podczas skurczu w pracy koncentrycznej), to wtedy następuje zbliżanie się dolnej części klatki piersiowej do bioder. Ruch ten najefektywniej uruchamia mięśnie proste brzucha do pracy. Większość trenujących rzeczywiście robi wspomniane skłony tułowia, czyli ruch w stawach biodrowych. W takim układzie mięśnie brzucha są oczywiście zaangażowane, ale w sposób statyczny, czyli napięcie izometryczne. Oczywiście napięcia izometryczne wzmacniają skutecznie mięśnie ale wzrost masy trenowanej partii mięśni jest powolny, bo izometryczna praca ma słaby wpływ na rozwój masy właśnie. Dlatego o wiele bardziej efektywne dla kulturysty jest wykonywanie tzw zwijania, my nazywamy to spinaniem mięśni brzucha w leżeniu na plecach. Dodatkowo ta technika jest w 100% bezpieczna dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Nie tylko zła technika ale i ilość

Wszelkie ćwiczenia zamachowe lub niedbale wykonywane będą tym groźniejsze im więcej serii i powtórzeń będzie wykonywał trenujący. Główne niebezpieczeństwo tkwi między kręgami – jeśli praca jest dynamiczna, to dużo łatwiej o przesuwanie się kręgów między sobą.

W filmie wskazujemy ćwiczenia i techniki, które są niewłaściwe i lepiej ich unikać.

Zobacz jak rozwinąć dolne partie mięśni prostych brzucha

 
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl