Górne

Przysiady ze sztangą na barkach

Najważniejsze ćwiczenie na masę

Przysiady ze sztangą są niezwykle ważnym ćwiczeniem, nie tylko ze względu na rozwój mięśni czworogłowych ud. W tym ćwiczeniu angażują się wielkie grupy mięśni: poza nogami pracują mięśnie pośladkowe, grzbietu, brzucha. Wywołuje to efekt mocnej stymulacji hormonów anabolicznych i dzięki temu ma pośredni wpływ na rozwój innych grup mięśniowych jak choćby mięśni ramion czy barków.

Nasze uwagi:

 • Bardzo ważne jest zawsze stosować 2-3 serie rozgrzewkowe na mniejszych ciężarach, by rozgrzać mięśnie do serii zasadniczych.
 • Niezwykle ważne jest wypracowanie i stosowanie prawidłowej sylwetki podczas wykonywania przysiadów, zwłaszcza utrzymanie tzw. “siodełka” czyli naturalnego ułożenia grzbietu z jego lekkim odchyleniem bioder do tyłu, co doskonale pokazuje na filmie Jan Łuka.
 • By ułatwić sobie utrzymanie prawidłowej sylwetki dobrze jest stosować wąski uchwyt sztangi, trzymać ręce blisko klatki piersiowej, która powinna być “z przodu”.
 • Jeżeli słaba ruchomość stawów skokowych nie pozwala na utrzymanie prawidłowej sylwetki w dolnym położeniu, dobrze jest stosować podkładki pod pięty, co korzystnie wpłynie na ułożenie ciała pod sztangą

W filmie przysiady ze sztangą demonstruje mistrz trójboju siłowego Jan Łuka. Dobrze opanuj tę technikę bo to najważniejsze ćwiczenie na masę. 

Poznaj jeszcze jak jak prowadzi się kolana w czasie przysiadów. Jest to bardzo ważne by ustrzec się kontuzji

 , , , , ,

2 odpowiedzi do Przysiady ze sztangą na barkach

 1. Tomek 27 września 2015 w 14:08 #

  Można w jakiś sposób poprawić ruchomość stawu skokowego, aby móc niżej zejść z przysiadem?

  • Leszek Kaiser 6 października 2015 w 15:12 #

   W zależności od wieku. Po 20tym roku życia efekty stosowania wszelkich ćwiczeń mogących mieć wpływ na poprawę ruchomości stawów, będą znikome.
   Doradzam stosowanie wysokich, ale stabilnych podkładek pod pięty. Najlepsze są podkładki wkładane do obuwia specjalistycznego (dla sztangistów).

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl