Górne

Jak przyswajamy białko z posiłków

Skomplikowane procesy

By zasilić nasze mięśnie w białko musi zajść kilka procesów. Najpierw potrzebujemy spożyć produkty zawierające białko. Najlepszymi źródłami białka są produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso, jaja, produkty mleczne i ryby. Potem w żołądku i w jelicie cienkim zajdzie proces trawienia, czyli rozłożenia białek zawartych w posiłku, na substancje proste, czyli na aminokwasy.

Dopiero aminokwasy są wchłaniane w jelicie i transportowane do miejsc w organizmie, gdzie będą wykorzystane np. do wytworzenia hormonów, enzymów albo zasilenia tkanek mięśniowych.

Sam proces trawienia zachodzi najsprawniej gdy taki produkt białkowy spożywany jest na pusty żołądek i w obecności tylko warzyw. Kiedy np mięsu towarzyszy produkt skrobiowy (kasza, ryż, ziemniaki, makaron czy pieczywo), wtedy trawienie odbywa się znacznie dłużej. Czas trawienia i wchłaniania zaburza też zmęczenie organizmu, stres, choroby i niedomagania narządów produkujących enzymy trawienne czy źle skomponowany posiłek, tzn taki, w którym występują kolidujące chemicznie substancje, np. substancje neutralizujące kwasy żołądkowe. Na sprawność wchłaniania białek ma wielki wpływ sam proces przygotowania posiłków do spożycia, np obróbka cieplna.

Według szybkości wchłaniania białek z posiłków uznajemy za najlepsze jaja, potem mięso drobiowe i chudych ryb morskich, potem mięso zwierząt hodowlanych, następnie dziczyznę i na końcu białka dostarczone w produktach mlecznych.

Produkty mleczne dostarczają 2 rodzaje białek: serwatkowe, które wchłania się dość szybko i kazeinę, która zalega w naszych przewodach pokarmowych najdłużej. Kazeina u większości ludzi powoduje mocne zaburzenia, gdyż upośledza działanie kosmków jelitowych.

 ,
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl