Górne

Jak pozbyć się bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa dotyka większości osób. Czasami bywa chwilowy ale czasami dokucza już ciągle. Przyczyn jego może być wiele. Niektóre wymagają interwencji lekarza specjalisty ale w niektórych przypadkach możemy pomóc sobie sami. Warto wiedzieć jakie podjąć działania by pozbyć się bólu kręgosłupa lub uzyskać ulgę.

Jeśli ból nie jest tak dokuczliwy, że musimy się natychmiast udać do lekarza, i to najlepiej z pomocą kogoś bliskiego, to zwykle możemy sobie pomóc poprzez zastosowanie odpowiednich ćwiczeń i wsparcie ich odpowiednim odżywianiem. Ból pojawia się najczęściej nagle w czasie zbyt intensywnych poczynań na zajęciach sportowych a czasami po długim okresie bezruchu, np. po pracy w statycznej pozycji.

By działania były skuteczne trzeba wspomóc naturalny proces regeneracji. Dokonuje się tego sprawiając by dokuczające miejsce było możliwie często dobrze ukrwione. Dlatego mogą mieć zastosowanie różne okłady rozgrzewające, czy ochładzające oraz ćwiczenia przylegających grup mięśni do bolącego miejsca.

Odpowiednie rozciąganie

To ważne by dość szybko uzyskać choć lekką ulgę. Systematyczne wykonywanie odpowiedniego rozciągania usprawnia działanie odpowiednich grup mięśni, które wskutek urazu mogą mieć tendencję do niesymetrycznego napięcia – taka różnica, np pomiędzy prawą stroną ciała a lewą już wywołuje dyskomfort i utrwala dysfunkcję. Kiedy zastosuje się odpowiednie ćwiczenie likwidujące różnicę w napięciu, dyskomfort się zmniejsza. Zwykle jednak na niezbyt długą chwilę, zwłaszcza na początku zastosowania ćwiczeń rozciągających. Systematyczne ich stosowanie poprawia efekty.

Ćwiczenia siłowe regeneracyjne

Na początku są to typowe, dobrane do dolegliwości, ćwiczenia mięśni kręgosłupa, wykonywane w zakresie adekwatnym do stanu poszkodowanego. Trenuje się z małymi ciężarkami mięśnie proste grzbietu oraz mięśnie antagonistyczne do nich czyli mięśnie proste brzucha. Na początku celem jest maksymalne ukrwienie mięśni poprzez trening powtórzeniowy a po uzyskaniu odpowiedniego komfortu (po pewnym czasie) ich wzmocnienie. Czas takiego treningu zależy oczywiście od stopnia urazu. Nie warto jednak zbyt szybko uznawać uraz za wyleczony i wpaść w stary rytm działań, które wcześniej doprowadziły do kontuzji. Zwykle taki minimalny okres regeneracji trwa kilka miesięcy, co najmniej 2. By pozbyć się bólu kręgosłupa zwykle wystarczy te kilka tygodni ale nie oznacza to, że uraz został w pełni wyleczony. Warto dalej kontynuować ćwiczenia, modyfikując ich charakter oraz skorygować pewne zwyczaje, które mogły być powodem dysfunkcji.

Ważne co jemy

Zwłaszcza w okresie odbudowywania jakiejś uszkodzonej tkanki, zwłaszcza kostnej, konieczne jest odpowiednie zaopatrzenie organizmu w substancje budulcowe. Najważniejszy jest kolagen i dlatego warto spożywać dużo galaretek. Trzeba jednak pamiętać, że każdy proces regeneracyjny będzie upośledzony przy niedoborach witaminy C. Zatem trzeba regularnie spożywać produkty bogate w tę ważną witaminę: kapustę zwłaszcza kiszoną, grejfruty, cytryny, sok z cytryny, natkę pietruszki, paprykę czerwoną, porzeczki czarne lub czerwone, jagody, truskawki, itp.

Poniżej dzielę się swoimi doświadczeniami w tym temacie.

leszek-komp

 

Link do 2 części tej historii, która zawiera szczegóły działań.

 , ,

Trackbacki/Pingbacki

  1. Dysfunkcje kręgosłupa a trening siłowy 2 | TrenerOK - kulturystyka amatorska profesjonalnie - 19 lipca 2015

    […] Posłuchaj też mojej własnej historii z urazem kręgosłupa […]

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl