Górne

Optymalizujemy skuteczność – ile treningów w tygodniu?

Lepiej 3 treningi niż 3 lub 4 w tygodniu!

Na pierwszy rzut oka brzmi to dziwnie ale musisz wiedzieć, że organizm uczy się reagować na bodźce. Kiedy stosujesz te bodźce w równych odstępach czasu to jest najlepsze dla wzrostu muskulatury.

systematyczne-treningi

Precyzyjny plan treningowy

Zatem jeśli ktoś trenuje 3 lub 4 razy w tygodniu to oznacza, że ma niezbyt sprecyzowany plan. Dużo lepiej jest ustalić sobie dni treningowe, np.: poniedziałek, środę i piątek i trzymać się takiego planu jak planu lekcji w szkole. W takim systemie można podzielić ciało na 2 (trening ABA) lub 3 (trening ABC) grupy w zależności od intensywności treningu.

Oczywiście jeśli wybierzesz trening ABC wtedy trenujesz każdą grupę mięśniową 1 raz w tygodniu zatem trening powinien powodować dogłębniejsze wyczerpanie rezerw energetycznych danej grupy mięśni. Tak przetrenowana partia ciała regeneruje się dłużej czyli po dłuższym czasie osiąga najpierw stan wyjściowy a potem wyższy poziom energetyczny – to jest superkompensacja. Jest to nasza naturalna zdolność do przystosowania się – w tym przypadku do podniesienia gotowości do większego przeciążenia.

Zobaczysz to na filmie

Ścisłe realizowanie planu jednym z kluczy do sukcesu

Trzeba jednak wiedzieć, że ten podwyższony stan nie trwa wiecznie i kiedy bodziec, na który organizm się przygotował nie nadchodzi, maleje do stanu “normalnego”.

By wykorzystać najlepiej zasadę superkompensacji czyli odbudowy z nadmiarem trzeba mięśnie poddawać systematycznym bodźcom wtedy kiedy właśnie mięśnie są w stanie podwyższonego poziomu energii.

Zatem jasno widać, że systematycznie realizowany plan działa lepiej niż spontaniczne (chaotyczne) treningi.

Jeśli do tej pory byłeś “spontaniczny” wprowadź precyzyjny plan a niebawem poczujesz korzystną różnicę.

A jak to powinno wyglądać zajrzyj tu

 , ,
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl