Górne

Główne błędy przy odchudzaniu

Jeśli twoim zamiarem jest zredukowanie nadmiarów tkanki tłuszczowej, to sprawdź czy nie popełniasz któregoś z błędów. One mogą decydować o odniesieniu sukcesu lub porażki.

nie dopuść do nadmiernych zapasów tkanki tłuszczowej

1. Bardzo niska kaloryczność codziennego menu

W pierwszej fazie powoduje szybką utratę masy ciała, ale jest to przede wszystkim utrata masy mięśniowej. Ograniczenie przesadne ilości kalorii w codziennej diecie prowadzi do zmniejszenia się ilości mitochondriów w komórkach. To właśnie one są odpowiedzialne za spalanie tłuszczu. Głodowe podejście do odchudzania powoduje stres dla organizmu i obniżenie jego możliwości do wytwarzania energii. Zawsze kończy się to efektem jojo.

2. Zbyt mało białka w diecie

Najgorszy sposób na odchudzanie jest wtedy gdy ktoś drastycznie ogranicza kaloryczność posiłków poprzez zmniejszenie ilości białka. Jest to błąd nr 1 do potęgi, gdyż odchudzający się będzie tracił głównie tkankę mięśniową, co w dalszym etapie odbija się przysłowiową czkawką, gdyż jest głównym powodem efektu jojo.

3. Mała aktywność fizyczna

Z małą aktywnością fizyczną, mówiąc potocznym językiem, łączy się niskie spalanie kalorii. Z małą aktywnością zwykle też wiąże się słaba kondycja i duży opór do podjęcia znaczniejszego wysiłku. Takim ludziom bezsensowne i nieodpowiedzialne jest zalecać, by trenowali interwały czy podejmowali jakikolwiek intensywny wysiłek. Dla nich sensowny jest tylko umiarkowany wysiłek fizyczny, ale za to długotrwały – trwający 1,5 godziny i dłużej, a i do takiego wysiłku powinni dochodzić stopniowo, zaczynając od 30 minutowego spacerku.

4. Duża podaż węglowodanów

Zwłaszcza glukozy i fruktozy. Nadmiar węglowodanów zwiększa wyrzut insuliny i lipogenezę (tworzenie się zapasów tkanki tłuszczowej). Fruktoza dostarczana w owocach jest bezpieczniejsza ze względu na zawartość błonnika. Niemniej należy ograniczyć ilość owoców. Podobnie należy ograniczyć do minimum spożywanie węglowodanów skrobiowych, które z kolei długo się wchłaniają i powodują wysoki poziom insuliny, która “ochrania” tkankę tłuszczową przez spalaniem.

5. Jedzenie węglowodanów skrobiowych w porach wieczornych – po godzinie 21.00

Idealnie jest gdy ostatni posiłek składa z produktu białkowego i warzyw nieskrobiowych. Taka kompozycja pozwala trzymać w ryzach insulinę, co jest warunkiem wydzielania hormonu wzrostu podczas snu, a to on jest odpowiedzialny za regenerację i spalanie tkanki tłuszczowej. Przypomnę, że do produktów zawierających skrobię należą: ziemniaki, kasze, ryż, pieczywo i makarony.

6. Zbyt mało tłuszczów o krótkich łańcuchach

Tłuszcze pochodzące z masła czy oleju kokosowego sprzyjają spalaniu tkanki tłuszczowej, gdyż są łatwo dostępnym źródłem energii i powinny być w diecie odchudzającego się. Moda na unikanie tłuszczu przy odchudzaniu prowadzi do zaburzeń w rozkładaniu tłuszczu, braków witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – w efekcie do zaburzeń metabolicznych, a tylko zdrowy organizm będzie pozbywał się sprawnie nadmiarów tkanki tłuszczowej.

7. Zbyt mała ilość błonnika w diecie

Najlepiej gdy dostarcza się go w postaci warzyw nieskrobiowych (sałata, ogórki, kapusta, brokuły, papryka, pomidory). Błonnik potrzebny jest do utrzymania w dobrej kondycji flory jelitowej i wszystkich funkcji z nią związanych (trawienie, wypróżnianie, produkcja witamin). Błonnik ma jeszcze ciekawą zaletę, że zakłóca cykl zwrotnego wchłaniania w obwodzie jelitowo-wątrobowym. Tłuszcz zawarty w żółci wydzielanej do jelita jest wiązany przez błonnik i wydalany z przewodu pokarmowego. W tej korzystnej dla organizmu akcji dużo sprawniejszy jest błonnik pochodzący z owoców i warzyw a dużo gorzej sprawdza się błonnik pochodzenia zbożowego.

Podsumowanie

Dla sprawnego procesu odchudzania korzystna jest dieta:

  • wysoko białkowa,
  • nisko węglowodanowa,
  • z nieznacznym tylko ograniczeniem tłuszczów nasyconych długołańcuchowych na korzyść kwasów tłuszczowych nasyconych krótko- lub średnio-łańcuchowych, które dostarczają masło i olej kokosowy oraz nienasyconych pochodzących z oliwy z oliwek, z odpowiednią dostawą NNKT omega 3/6/9 – olej lniany, ryby, orzechy,
  • z odpowiednią podażą błonnika i
  • redukcją kaloryczności posiłków, tak, żeby spadek masy ciała był nie większy niż 0,5 – 1 kg tygodniowo.

Konieczny jest też dopasowany do możliwości wysiłek fizyczny, najlepiej oparty na treningach siłowych i aerobowych.

Sięgnij po skuteczne środki w walce z niechcianymi zapasami

trening na redukcję tkani tłuszczowej


Zmodyfikuj swój trening siłowy i przyspiesz metabolizm

 


dieta zgodna z grupą krwi usprawni twój metabolizm

Uporządkuj dietę i ciesz się sprawną przemianą materii

 

Trackbacki/Pingbacki

  1. Utrzymać wagę po odchudzaniu | TrenerOK - kulturystyka amatorska profesjonalnie - 8 kwietnia 2017

    […] Niezależnie od wybranej metody, efekt powstaje taki, że organizm ma do dyspozycji zbyt mało energii, aby mógł prawidłowo, w pełnej równowadze funkcjonować. Tylko wtedy będzie czerpał z własnych rezerw, aby uzupełniać to, czego mu brakuje. To uniwersalna zasada, mimo iż każdego roku pojawiają się nowe „cudowne” metody, które jakoby odkrywają nowy sposób na szybsze zrzucenie kilogramów przy mniejszym wysiłku. Prawda jest jednak taka, że żadna metoda we współczesnej dietetyce nie jest w stanie podważyć tej prostej reguły. O odchudzaniu i problemach ze zgubieniem wagi pisałem już wcześniej w artykule Główne błędy przy odchudzaniu. […]

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl