Górne

Kontrola kilogramów i obwodów ciała

Chcę mniej kilogramów na wadze! Chcę mniej centymetrów w obwodach!waga

Nie zadręczajmy się tymi myślami zbyt często. Oczywiście, jest to wasz i mój cel, ale droga do tego celu rozpoczyna się od poprawy samopoczucia, od wiedzy co i jak można jeść aby móc cieszyć się z posiłków. Co i jak ćwiczyć aby osiągnąć zadowalające nas rezultaty. Nie stawajmy na wagę każdego dnia, by sprawdzić czy coś się zmieniło. Wyznaczmy sobie jeden dzień w tygodniu, w którym rano sprawdzimy stan swojej masy ciała. Raz w miesiącu zmierzmy swoje wymiary: pasa, bioder i ud. Pamiętajmy o notesie postępów aby w przyszłości z dumą powspominać nasze zmagania i osiągnięcia. Pamiętajmy o rozsądku. Zdrowym jest spadek masy ciała nie więcej niż 1kg tygodniowo.

Tkanka tłuszczowa, a tkanka mięśniowa – czego więcej?

Tkanka tłuszczowa jest sucha i w związku z tym bardzo lekka. Jej objętość będzie znacznie większa od ważących tyle samo mięśni. Jeżeli stawiamy na trening siłowy, który znacząco poprawi elastyczność i gęstość naszych mięśni, to musimy liczyć się z tym, że waga nie pokaże znaczącego spadku, szczególnie wśród u tych z nas, które mają lekką nadwagę. Niech od cyferek na wadze, ważniejszy będzie nasz korzystnie zmieniający się wygląd, czy luźniejsza odzież, która jeszcze niedawno była „lekko” ciasna.

Poznajmy skład swojego ciała

BMI

Z czego się składamy? Jakie prawidłowe powinny być proporcje tychże składników?

Tkanka tłuszczowa – jej zawartość w ciele pozwala zdiagnozować nadwagę i otyłość, a co za tym idzie ustalić odpowiedni program dietetyczny i treningowy. Dla kobiet norma wynosi 16-20 %.

Tkanka mięśniowa – jej kontrola daje bardzo dokładny obraz składu i zmian ogólnej masy ciała, gdyż prawidłowa jej wielkość stanowić powinna u dorosłej osoby ponad 40%, a jej normy określone są w zależności od stopnia aktywności fizycznej.

Woda – to ogólna zawartość wody w organizmie. Obniżania się wraz ze wzrostem zawartości tkanki tłuszczowej, a wzrasta wraz ze zwiększeniem masy mięśniowej, gdyż mięśnie w 70% składają się z wody. Zawartość wody w całym organizmie powinna wahać się w granicach 60-70%.

Tkanka kostna – 15-25%, w zależności od budowy ciała i wzrostu. Wbrew pozorom kościec człowieka zawiera znaczną ilość wody, nawet do 40%.

Wskaźnik BMI – najprostszy sposób obliczenia wskaźnika masy ciała

Body Mass Index – jest to współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości ciała podanej w metrach.

BMI = masa ciała / (wzrost)²

Dla osób dorosłych wartość BMI wskazuje na:

BMI < 18,5 niedowagę BMI 18,5 – 25 wartość prawidłową BMI 25 – 30 nadwagę BMI >30 otyłość

Analizatory składu ciała

Dobrą metodą kontroli tego co się dzieje z naszym ciałem jest pomiar składu ciała, który wykonamy w klubach sportowych czy gabinetach dietetycznych za pomocą specjalistycznych urządzeń. Pokaże ona nam między innymi procentową wielkość masy mięśniowej, masy tłuszczowej, kostnej oraz wody. Dokładność badania zależy od jakości sprzętu jaki mamy do dyspozycji.

Lustro naszym najlepszym krytykiem

Nie ma jednak idealnej metody określającej stan i skład naszego ciała. Wszelkie pomoce pomiarowe powinny być dla nas jedynie wskazówką jak funkcjonuje nasz organizm. Najważniejsze jest lustro i obserwacja, za pomocą której ocenimy, w jakim stopniu zmienia się nasze ciało, czy jesteśmy zadowolone z tego co widzimy. Nie oceniajmy siebie jednak zbyt często. Nasze mięśnie i skóra muszą mieć czas na reakcję dla naszych działań.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl