Górne

Czy trenować kiedy boli kręgosłup

Poniżej umieszczam artykuł i rozmowę z trenerem Ryszardem Rećko, dotyczącą naszych działań, kiedy dotyka nas uraz kręgosłupa. Dla nas kobiet najpopularniejszą dolegliwością jest spłycona lordoza odcinka szyjnego i lekarze stosują 2 podejścia do takiej sytuacji. Jedno, ostrożne – polecają oszczędzać się i w efekcie unikać aktywności fizycznej i drugie – podjąć ćwiczenia siłowe, mające na celu wzmocnienie mięśni dolegliwego odcinka. Ten drugi wybór, by działał dobroczynnie, musi być realizowany w odpowiedni sposób, najlepiej przy fachowej pomocy rehabilitanta lub dobrego trenera. Ten drugi sposób daje szanse na normalne życie i nie pogłębianie się urazu.

Zapraszam do uważnego zapoznania się z poniższym materiałem. Monika

“Skolioza, nadmierna kifoza bądź lordoza, czy też nadmierne wyprostowanie kręgosłupa są dzisiaj powszechnymi dolegliwościami nie tylko ludzi dojrzałych ale i dzieci i młodzieży. Jeśli dołożymy jeszcze różne kontuzje naszego trzonu szkieletu jak dyskopatia czy kręgozmyk, to okaże się, że większość obecnie żyjących ludzi zmaga się z dysfunkcjami kręgosłupa.

Czy skrzywienia kręgosłupa dyskwalifikują trening siłowy

Ani nadmierne lordoza i kifoza, czy też skolioza nie są przeciwwskazaniem do treningu siłowego. Wręcz odwrotnie, w takich przypadkach dysfunkcji kręgosłupa, taki trening jest często jedyną szansą na normalne życie i pozbycie się bólu czy innych niedogodności.

W celu uniknięcia nieporozumień, trzeba sobie na początku wyjaśnić czym jest trening siłowy. To wszelkie celowe działania z pokonywaniem oporu zewnętrznego, z wykorzystaniem izometrycznych napięć bądź z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Do treningu siłowego zaliczymy zatem trening sztangisty przygotowującego się do zawodów sportowych, jak również udział w zajęciach rehabilitacji (kinezyterapii) w postaci czynnej.

Kiedy nie można trenować

Są w zasadzie tylko dwie takie sytuacje: całkowity paraliż po odniesieniu urazu lub inna sytuacja uniemożliwiająca jakikolwiek ruch.

Najpierw diagnoza lekarska

Jeśli ból w kręgosłupie jest uciążliwy i nie ustępuje, to konieczne jest uzyskanie diagnozy lekarza ortopedy. Jest to konieczne z powodu wyeliminowania możliwości wystąpienia urazu kwalifikującego do unieruchomienia. Dopiero potem jest możliwe podjęcie działań treningowych. Kluczami do sukcesu są:

  • dobranie odpowiednich ćwiczeń, dopasowanych do indywidualnego stanu osoby z urazem,
  • dobór intensywności i objętości treningu (ilości powtórzeń, serii i obciążeń treningowych),
  • systematyczne i odpowiednio długotrwałe ich wykonywanie”
Moje doświadczenia: Od 20 lat żyję z dyskopatią w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Ćwiczenia siłowe pomogły mi zapomnieć o tej przypadłości. Prawidłowo ukierunkowany trening daje mi możliwości cieszenia się z aktywności ruchowej.
Zachęcam was, drogie Panie do ćwiczeń siłowych, które zniwelują wasze dolegliwości.
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl