Górne

Ćwiczenia rozciągające a wady postawy

przy-komputerzeWady postawy i zwyrodnienia

Jeśli mięśnie nie są wystarczająco elastyczne, wówczas zbyt szybko zużywają się stawy. Z kolei kręgi nie znajdujące się w odpowiedniej odległości od siebie, zrastają się i mogą im grozić liczne zwyrodnienia oraz wady postawy. Jeżeli niewłaściwie trenujesz, nie stosując odpowiednich ćwiczeń rozciągających, możesz nabawić się poważnych kontuzji.

Weźmiemy na przykład młodzieńca, który do czasu zanim rozpoczął treningi w siłowni, spędzał wiele godzin przy komputerze. Ma pochyloną sylwetkę, wysunięte ramiona do przodu – różne wady postawy. Ma przykurczone mięśnie klatki piersiowej, a wydłużone mięśnie pleców wcale nie są elastyczne.

Skutki niewłaściwego, jednostronnego treningu

Kiedy zaczyna trenować, jak jego koledzy od gier komputerowych, to przede wszystkim wyciska na klatę i trenuje bicepsy i oczywiście nie stosuje żadnych ćwiczeń rozciągających. W efekcie wywołuje jeszcze większe dysproporcje w rozwoju mięśni klatki piersiowej i mięśni do nich antagonistycznych czyli mięśni pleców.

Zaczyna się upośledzać sprawność układu nerwowego poprzez pogłębianie się napięć w mięśniach okalających kręgosłup oraz sprawność układu krwionośnego poprzez niewłaściwe układanie się sztywnych mięśni na kośćcu. Wady postawy utrwalają się.

Pogarsza się przepływ krwi, co pociąga za sobą gorsze zaopatrzenie w środki odżywcze i wolniejsze odprowadzanie produktów odpadowych przemiany materii. Rozwój muskulatury staje się utrudniony i rodzi się frustracja.

W takich warunkach pogarsza się także przewodnictwo nerwowe, przez co upośledza się koordynacja ruchowa – trening staje się coraz bardziej męczący i wywołuje napięcia psychiczne mogące nawet doprowadzić do zaburzeń emocjonalnych.

Co powinien zrobić nasz “komputerowiec”?

Trening powinien być taki, by wpływał równomiernie na całe ciało, ze szczególną troską by antagonistyczne grupy rozwijały się proporcjonalnie. Oznacza to w praktyce, że trenując np. mięśnie naramienne trzeba pamiętać, że składają się one z 3 aktonów. I nawet trenując tylko wyciskanie leżąc rozwija się jego przednią głowę a szczególnie jego tylny akton jest zwykle zaniedbywany. By nie dopuścić do dysproporcji albo w celu ich likwidacji trzeba wprowadzić specjalistyczne ćwiczenie na tylny akton mięśni naramiennych.

Drugim ważnym elementem treningu dla naszego nowicjusza powinny być ćwiczenia rozciągające mięśnie. Nie jest to łatwa sprawa gdyż niewłaściwie wykonywane mogą powodować urazy.

Takie bezpieczne ćwiczenia rozciągające są pokazane w naszych 2 kursach:

“Jak skutecznie budować masę mięśniową” i “Rozciąganie dla każdego”

Zobacz też jak rozciągać kręgosłup

 

 , , , ,

Trackbacki/Pingbacki

  1. #dokawy 22 i przepis na proteinowe brownie ze zdjęcia - I want to be like Wonder Woman - 26 września 2016

    […] b. http://www.trenerok.pl/cwiczenia-rozciagajace-a-wady-postawy/ […]

  2. Rozciąganie w treningu kulturysty | TrenerOK - kulturystyka amatorska profesjonalnie - 13 września 2018

    […] Zobacz co ci grozi jeśli nie stosujesz właściwie ćwiczeń rozciągających […]

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl