Górne

  Błędy w treningu kulturystycznym cz. 2

  W tym artykule dalej będzie o błędach w treningu kulturystycznym. Wielu trenujących nie zdaje sobie sprawy, że właściwa kolejność i trzymanie się schematu treningu może stanowić o tym, że efekty są marne.

  Ważne elementy każdego treningu

  Każdy trening powinien składać się z trzech części:

  • części wstępnej, czyli rozgrzewki
  • treningu właściwego
  • zakończenia, czyli wyciszenia organizmu

  Poniższy film omawia kolejne błędy treningowe, które mają wielki wpływ na efekty trenującego.

  Już sama organizacja pojedynczego treningu ma zasadnicze znaczenie. Kiedy ktoś pomija rozgrzewkę, ten naraża swoje ciało na urazy. Jest to częsty błąd początkujących, zwłaszcza młodych, którzy są niecierpliwi oraz nie mają jeszcze życiowych doświadczeń w postaci różnych urazów czy dolegliwości. Jeśli ktoś chce osiągać szybkie postępy powinien sobie zdać sprawę z tego, że rozgrzewka nie tylko chroni przed niepotrzebnymi urazami, ale również przystosowuje ciało do wysiłku, dzięki czemu bezpieczniej i skuteczniej można zmusić ciało do większych wysiłków. I mimo, że często to oznacza balansowanie na krawędzi możliwości, to daje większe bezpieczeństwo dzięki lepszemu adoptowaniu się mięśni, stawów, więzadeł i ścięgien do zmagań z ciężarami.

  Właściwie skończyć

  Proces wychodzenia etapu wysiłku powinien być możliwie łagodny. Kiedy trenujący, po zakończeniu serii właściwych z ciężarami, rozpocznie “wyciszanie ciała” poprzez umiejętne rozciąganie mięśni, rozluźnienie i relaksację, to zacznie wprowadzać ciało w etap regeneracji. Usprawni to proces odbudowy z nadmiarem czyli superkompensację.

  Odpowiedni do zaawansowania plan treningowy

  Jeśli początkujący ma dobrego trenera to ma “z górki”. Dopasowanie skali trudności do możliwości trenującego to kolejne wyzwanie dla ambitnych i niecierpliwych. Sięganie po zbyt wymagające plany treningowe może przyczynić się do powstawania urazów ale również skrócić etap naturalnego rozwoju, który jest odpowiedzią na umiejętne stopniowanie wymagań treningowych.

  Dopasowanie intensywności i objętości treningu do celu treningowego

  Dzisiaj są już dokładnie wyznaczone zakresy stosowanych obciążeń w zależności od realizowanego celu treningowego. I tak trening na masę powinien odbywać się na obciążeniach w zakresie 68 – 83% CM, trening siły powyżej tego zakresu, głównie powyżej 90%, a wytrzymałość kształtuje się na obciążeniach poniżej 65%.

  Skoncentruj się na głównym celu

  By trening dawał efekty optymalne, nie należy wykonywać na tę samą grupę mięśniową w tym samym czasie ćwiczeń i serii o różnym charakterze (inaczej mówiąc, rozwijające różne zdolności motoryczne), np przy treningu siły, nie powinno się wykonywać serii o charakterze wytrzymałościowym.

  Duże mięśnie, czyli musisz wybrać

  By trenujący szybko i znacząco rozwinął mięśnie powinien mieć świadomość, że jednoczesne uprawianie dyscyplin o różnym charakterze, np biegania, pływania, gier zespołowych i kulturystyki, nie sprzyja osiąganiu wyników w żadnej z tych dyscyplin.

  Dobrze jest skorzystać z planu przygotowanego przez profesjonalnego trenera. Uważam wręcz, że jeśli ktoś nie ma wieloletniego doświadczenia i zadowalających go efektów, to sięgnięcie po taki plan jest najlepszą inwestycją w poprawę swojej formy.

  Przeczytaj jeszcze część 1

  Wybierz plan zgodnie ze swoją sytuacją

  wprowadzajacy-230-230 programy-230-230 baner-kurs-redukcja-23-230

   ,
  Nie ma jeszcze komentarzy.

  Dodaj komentarz

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

  Zaprojektowane przez Klienter.pl


  Kulturysta

  6 Sprawdzonych Sposobów Na Poprawę Sylwetki w 60 Minut

  Pobierz teraz poradnik gratis!

  Dowiesz się…

  • Jakie są metody treningowe i do jakiego celu je stosować?
  • Jak ważne są odpowiednie zmiany ilości powtórzeń?
  • Jak ustrzec się nieprzewidzianych urazów?


  Wpisz Imię: *
  Wpisz Email: *

  Więcej w błędy w treningu kulturystycznym
  Błędy w treningu kulturystycznym cz. 1

  Ograniczenie efektów treningowych Prawie wszyscy trenujący popełniają pewne błędy w treningu na sylwetkę, które obniżają efekty ich wysiłków. Jednym z najważniejszych...

  Zamknij