Górne

Przetrenowanie

Jak najłatwiej się przetrenować

Recepta: Wykonuj co najmniej 20 serii na dany mięsień i najlepiej tak 3 razy w tygodniu. Jest szansa by twoje mięśnie to wytrzymały ale większe prawdopodobieństwo na przetrenowanie.

Co trzeba wiedzieć

Nasz organizm ma swoje ograniczenia. Trzeba to przyjąć do wiadomości jeśli się chce osiągać coraz lepsze wyniki w pracy nad sylwetką lub siłą. Jednym z kluczy jest nauczyć się odbierać sygnały jakie daje organizm w czasie treningu i po nim.

Kiedy zaczyna się trening siłowy powinno wprowadzać się organizm stopniowo do coraz większej pracy z pokonywaniem dodatkowego oporu. Na początku używa się bardzo niewielkich obciążeń, takich by swobodnie wykonywać założoną ilość powtórzeń i serii. I właśnie w tym “dodawaniu” tkwi istota umiejętnego przygotowania do prawdziwych zmagań ze sztangą. Przychodzi jednak etap w treningu kiedy koncentracja z objętości musi przechodzić na jakość. Wtedy zmienia się intensywność, czyli wielkość zastosowanych obciążeń. Dlatego treningi doświadczonych kulturystów najczęściej nie są zbyt długie.

Gdzie jest błąd

Jednym ze źródeł przetrenowania jest zbyt duża objętość treningów a mówiąc prosto zbyt duża ilość ćwiczeń, serii i powtórzeń na daną grupę mięśniową i towarzysząca temu chęć zmagania się z ciężarem w każdej serii. Męczenie w taki sposób np. bicepsów, wykonując po 4 – 6 i więcej różnych ćwiczeń po 5-6 serii prowadzi do rozległych uszkodzeń mięśni, które to zamiast odbudować się z nadmiarem zabliźniają się kolagenem. Organizm może uznać takie uszkodzenia po-treningowe jako rany, które wymagają właśnie takiej naprawy. Tak się dzieje kiedy organizm nie nadąża z odbudowywaniem włókien mięśniowych między treningami i wtedy przyspiesza proces naprawy poprzez zmianę jej technologii – zabliźnia uszkodzenia kolagenem. Powstaje tym samym mikro zgrubienie, które może z czasem przerodzić się w zgrubienie widoczne gołym okiem lub wyczuwalne pod palcem. Taki obszar mięśnia nie urośnie już nigdy a wygląd będzie nieciekawy.

zmeczony

 

O starych spracowanych zwierzętach mówi się czasami, że ich mięso jest “żylaste” i niedobre do jedzenia a to oznacza właśnie, że mają wiele takich zrostów kolagenowych. Każdy wie, że niełatwo jest ugryźć chrząstkę, która jest zbudowana w przewadze z kolagenu.

Nie chciałbym byś opatrznie zrozumiał rolę kolagenu bo jest to białko bardzo potrzebne ale głównie do odbudowy błon komórkowych, skóry, stawów, więzadeł, ścięgien itp.

Co zrobić gdy wydaje ci się, że musisz wykonać tyle serii

Zmienić jakość treningu (każdej wykonanej serii). Zawodnicy zaawansowani potrafią tak się skoncentrować, że wykonują niezwykle skutecznie do upadku 2-3 serie na dana grupę i to już wystarczy im jako impuls dla mięśni do rozwoju. A za to więcej czasu przeznaczają na regenerację po treningu i przygotowanie odpowiedniego posiłku po treningu. Oni wiedzą, że mięśnie rosną między treningami i ich wzrost zależy bardziej od dostarczenia odpowiednich jakościowo i ilościowo składników odżywczych i odpowiedniej regeneracji. W taki sposób unikniesz nie tylko przetrenowania ale jeszcze osiągniesz optymalne efekty.

 ,
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl