Górne

Dysfunkcje kręgosłupa a trening siłowy 2

Co robić po odniesieniu urazu kręgosłupa

Jeśli to będzie na treningu, to kryterium jest samopoczucie po ostygnięciu po ćwiczeniach. Jeśli ból jest dolegliwy i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, to konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty (ortopedy), w celu zdiagnozowania urazu. Jeśli możliwa jest aktywność w celu przeciwdziałaniu skutkom urazu, to na początku trzeba znaleźć ćwiczenia, które można wykonywać bez większego bólu a pracować będą mięśnie z okolic miejsca bólowego, np mięśnie proste grzbietu. Może to być ćwiczenie wykonywane w bardzo ograniczonym zakresie ruchu – kryterium jest zmniejszenie odczuwania bólu wskutek wykonywania ćwiczeń. Należy stosować minimalne obciążenie a wykonywać dużo powtórzeń w serii (nawet ponad 30) w celu dobrego ukrwienia mięśni i okolic źródła bólu. Takie działanie przyspiesza proces gojenia urazu. Trzeba podkreślić, że nie wchodzi w grę żadne mocowanie się z obciążeniem.

Dopiero po ustaniu bólu (zwykle po kilku tygodniach) można zwiększać obciążenie, ale bardzo ostrożnie, w celu wzmocnienia mięśni i “zabezpieczenia” wcześniej kontuzjowanego miejsca. Powyższe działania są możliwe tylko w sytuacji, gdy ból ustąpił.

Sukces dla cierpliwych i wytrwałych

Kluczem do sukcesu jest dobór ćwiczeń, zakresu wykonywania ruchu, systematyczności w ich wykonywaniu oraz dobór obciążeń. Potrafią to doświadczeni specjaliści: trenerzy, rehabilitanci a doświadczeni trenujący znający swoje organizmy także mogą osiągnąć sukces w takich sytuacjach jeśli będą się kierować obowiązującymi regułami. Niestety lekarze ogólni często zabraniają treningu siłowego  w takich sytuacjach, gdyż nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia a jedynie mogą pomóc w doraźnej likwidacji bólu poprzez środki przeciwbólowe. Trenujący na siłowni, którzy osiągną sukces w takich sytuacjach, zdają sobie sprawę z wielkiego wpływu treningu siłowego na organizm, jeśli umiejętnie się go stosuje a nie postrzega jako bezmyślne szarpanie się z żelastwem…

Jak wiele można zrobić dla swojego zdrowia przekonał się Ryszard Rećko, kiedy jako młody sztangista doznał kompresyjnego złamania kręgosłupa podczas boju wyciskania sztangi stojąc. Był to niezwykle kontuzyjny bój i został wycofany w 1974 roku a trójbój zastąpiono dwubojem olimpijskim. Urazu doznał w 1973 roku a diagnoza lekarza była taka, że to już koniec jego kariery jako sztangisty i może skończyć nawet na wózku inwalidzkim. Tak powiedziało mu jeszcze 2 lekarzy ale czwarty dał mu nadzieję, że jeszcze nic nie jest przesądzone. Rozpoczął umiejętny trening rehabilitacyjny a potem wrócił do podnoszenia ciężarów i 4 lata później zdobył medal na Mistrzostwach Polski, dźwigając między innymi 180 kg w podrzucie…

Posłuchaj też mojej własnej historii z urazem kręgosłupa

Do przemyślenia

Spotkałem się kilka razy z gorącymi oponentami, którzy uważali, że przy urazach kręgosłupa należy trzymać się z dala od siłowni. Po wsłuchaniu się w ich argumenty, zrozumiałem, że postrzegają trening siłowy jako zmaganie się z dużymi ciężarami, a przecież ciężar użyty na siłowni może być dzisiaj dość szeroko regulowany. Jeśli wykluczyć celowe działania mające na celu wzmocnienie mięśni (a największe możliwości daje w tym względzie trening na siłowni), to powstaje obraz człowieka, który mając dysfunkcję kręgosłupa, nie będzie miał naturalnego wsparcia mocnych mięśni, które okalają trzon jego sylwetki. Ten naturalny “ochroniarz” będzie coraz słabszy, a przez to kręgosłup coraz bardziej narażony na kolejne urazy. Taki człowiek skazuje się na dożywotne nawroty bólu i coraz większe ograniczenia związane z tym faktem.

Natomiast ci, którzy zdecydują się wykorzystać trening siłowy by wzmocnić swoje mięśnie okalające kręgosłup, z pewnością znajdą się w lepszej sytuacji i być może ból kręgosłupa już nigdy nie wróci. A ci, którzy uznają, że warto kontynuować trening do końca życia, dostosowując oczywiście ćwiczenia i wielkość obciążeń do aktualnych możliwości, odkryją jeszcze wiele innych korzyści związanych z takim stylem życia.

samoleczenie-230-230Szczegółowo postępowanie przy różnych urazach omawiamy w kursie “Samoleczenie urazów i kontuzji”

 

Trackbacki/Pingbacki

  1. Dysfunkcje kręgosłupa a trening siłowy | TrenerOK - kulturystyka amatorska profesjonalnie - 7 stycznia 2016

    […] Zobacz cz. 2 […]

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl