Górne

Przyprawy sprzymierzeńcami zdrowia

ziola-przyprawyZapewne każda z nas, w swojej kuchni, dla polepszenia smaku przygotowywanych przez nas potraw, stosuje przyprawy i zioła. Czy wiecie, które z nich, poza podkreśleniem smaku i aromatu, poprawiają również funkcjonowanie naszego układu trawiennego?

Lista ziół, które działają leczniczo i ułatwiają pracę żołądka, jest dość długa. Zawierają one także witaminy i minerały, a więc dobrze wpływają na ogólną kondycję naszego organizmu. Wiele ziół, takich jak np. koper, miętę czy bazylię, można z powodzeniem hodować na domowym parapecie, by stale mieć dostęp do świeżych roślin. Mają one więcej witamin i mikroelementów niż suszone. Ale sproszkowane przyprawy też warto docenić ze względu na ich działanie rozkurczowe, stymulujące pracę wątroby i jelit, przyspieszające metabolizm czy oczyszczające. Oto najpopularniejsze z nich.

Bazylia

bazyliaPrzyspiesza trawienie białek i tłuszczu, zapobiega wzdęciom i zaparciom. Znosi nadmierną fermentację oraz pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Świeże liście można dodawać do zup, sosów, sałatek, świetnie pasują do pomidorów. Suszone zioło jest doskonałe do mięsa i ryb, serów, duszonych warzyw, potraw z makaronu, zapiekanek i oczywiście pizzy.

Cynamon

Wspomaga pracę żołądka, przyspiesza przemianę materii, zapobiega wzdęciom. Wzbogaca smak deserów, zup owocowych czy pieczonych jabłek, ale sprawdza się także w farszach do drobiu czy pieczonych mięsach.

Czosnek

Pobudza wydzielanie soków trawiennych, pomoże, gdy nękają nas zaburzenia przewodu pokarmowego: biegunki, wzdęcia, przewlekłe nieżyty żołądka i jelit. Stosowany może być do bardzo wielu potraw: tłustych pieczonych mięs (wieprzowiny, dziczyzny, baraniny, królika), ryb, sosów, zup, zapiekanek, dipów czy past.

Estragon

To przyprawa, która wspomaga apetyt. Wzmaga wydzielanie soku żołądkowego i żółci, usprawniając trawienie. Aromatyczny i ostry w smaku sprawdzi się w zupach, sosach, potrawach z mięs, jaj, surówkach i sałatkach. Estragonu nie powinno się gotować, dodaje się go po przyrządzeniu potrawy. Nie nadaje się jednak dla kobiet w ciąży i matek karmiących.

Gorczyca

Wspomaga pracę układu trawiennego, łagodzi bóle i wzdęcia. Znalazła zastosowanie głównie do przyprawiania mięs (wołowiny, drobiu, cielęciny i jagnięciny), sosów i pierników. Wzbogaca smak wywarów warzywnych.

Imbir

imbir„Podkręca” metabolizm, pobudza wydzielanie soków trawiennych i ułatwia pracę żołądka. Korzystnie wpływa na perystaltykę jelit, reguluje pracę woreczka żółciowego. Sprawdza się dodany i do potraw słodkich (pierników, marmolad, sałatek owocowych), i do potraw słonych (drobiu, mięsa mielonego, ryb, grzybów).

Jałowiec

Przyspiesza trawienie i zapobiega wzdęciom, pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Pobudza perystaltykę jelit, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci. Niezastąpiony do przyprawiania dziczyzny, baraniny, wieprzowiny, pasztetów, marynat, kiszonej kapusty i ciemnych sosów. Jednak niewskazany dla kobiet w ciąży i cierpiących na choroby nerek

Kminek

Chyba najbardziej znana przyprawa ułatwiająca trawienie. Kminek reguluje procesy fermentacyjne w jelitach. Zwiększa wydzielanie żółci i soków żołądkowych, łagodzi wzdęcia, a także zgagę. Powinny się do niego przekonać osoby z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Używać go można głównie do dań z kapusty, grochu, tłustych, smażonych i pieczonych mięs, ryb, a także do słonych wypieków.

Koper

Świetnie neutralizuje skutki spożywania ciężkostrawnych potraw, ułatwia wypróżnianie, zapobiega kolkom i skurczom. Łagodzi zaburzenia pracy jelit oraz pobudza wydzielanie soków żołądkowych. W kuchni stosować go można do zup, sosów, ziemniaków, sałatek, surówek, jaj czy ryb.

Kurkuma

Najczęściej spotkać ją możemy w potrawach typu curry. Działa pobudzająco, zwiększa wydzielanie żółci, zapobiega odkładaniu się tłuszczu

Lubczyk

Roślina uznawana głównie za afrodyzjak jest też bardzo pomocna przy dolegliwościach trawiennych – łagodzi niestrawność i zgagę, likwiduje wzdęcia, poprawia przemianę materii, zwiększa wydzielanie żółci. Warto lubczyk dodawać do pieczonych mięs i warzyw, zup, sałatek, potraw z drobiu i ryżu.

Majeranek

Dzięki niemu szybciej strawimy posiłek, majeranek pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci, przyspiesza przemianę materii oraz zapobiega też wzdęciom. Świetnie sprawdza się przy bólach brzucha i zaparciach. Jeśli lubimy różne pieczenie, kiełbasy, bigosy, flaki, sosy, dania z ziemniaków, grzybów i roślin strączkowych, nie zapominajmy o dodawaniu do nich majeranku. Zioło to polecane jest do wszystkich ciężkostrawnych i tłustych potraw.

Mięta

Wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, pobudza wydzielanie żółci i reguluje pracę żołądka. Działa rozkurczowo i wiatropędnie. Ziele to także odświeża oddech, zapach mięty nas orzeźwia. Można nią przyprawiać zupy jarzynowe, potrawy z ryb, z sera oraz dodawać do kapusty, grochu, porów i wszelkich zapiekanek. Niezastąpiona także w deserach i ciastach, napojach, ponczach i owocowych sałatkach.

Oregano

Wzmaga działanie soków trawiennych, działa rozkurczowo i przeciwbiegunkowo, jest pomocne przy wzdęciach. Oregano ma także właściwości bakteriobójcze. W kuchni warto wzbogacać nim sałatki, sosy, zupy, idealnie pasuje do potraw z pomidorów, papryki, roślin strączkowych i cukinii. Poprawia smak wędlin, pieczonego mięsa, ryb i ziemniaków. No i oczywiście nie może go zabraknąć w pizzy, wszelkich zapiekankach i spaghetti.

Pieprz

Stymuluje nasz układ trawienny, usprawnia pracę wątroby i przyspiesza przemianę materii. Dzięki niemu organizm efektywniej spala tłuszcz. Pieprz zawiera też dużo chromu, który sprawia, że tracimy zainteresowanie słodyczami. Możemy go stosować właściwie do każdego rodzaju potraw (no może oprócz mlecznych): do mięs, ryb, zup, sosów, potraw z warzyw czy nawet ciast, np. piernik.

Rozmaryn

To świetny dodatek do wszystkich tłustych potraw, ułatwia ich trawienie. Korzystnie wpływa też na krążenie oraz pracę układu nerwowego. Warto wiedzieć, że rozmaryn działa odkażająco. Najczęściej stosuje się go do potraw mięsnych, ale warto poeksperymentować z jego korzennym aromatem przygotowując sosy czy zupy.

Tymianek

tymianekI na koniec prawdziwy przyspieszacz procesów trawiennych. Tymianek nie tylko pobudzi żołądek do pracy, ale także zapobiegnie jego ewentualnym bólom. Dzięki właściwościom bakteriobójczym, oczyszczającym i poprawiającym krążenie dobrze wpływa na nerki i serce. Najlepiej sprawdzi się w zupach, sosach, potrawach warzywnych z marchwi, pomidorów czy roślin strączkowych, ale ciekawie komponuje się także z rybami. Dodaje się go także do kiszenia ogórków. Jednak na tymianek powinny uważać kobiety w ciąży i stosować go z umiarem.

Pamiętajmy, potrawy, które przyrządzamy dla siebie i swoich bliskich, mogą być nie tylko smaczne, ale również zdrowsze i mniej ciężkostrawne. Smacznego!

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl